Srpski tekstilci u Londonu

U organizaciji Privredne komore Srbije, na ovogodišnjem specijalizovanom sajmu "Pure London - Pure Origin", među izlagačima je bilo i nekoliko proizvođača tekstila iz Srbije. Za nekoliko beogradskih preduzeća i užički "Tekstil" nastup na Sajmu bio je i prilika da povećaju šanse za izvoz na britansko i svetsko tržište.

Od konca nastaje materijal, a od njega paleta finalnih proizvoda. Taj put skoro tri decenije trasira porodica Pećinar iz Arilja. Prisutni su na tržištu bivše Jugoslavije, a nastup na specijalizovanom sajmu u Londonu vide kao novu izvoznu šansu.

"Uvek je interesantno biti na takvom sajmu, gde izlažu najveća svetska imena i naravno, krišom gledati i učiti šta oni to rade i da kažem tražiti svoje mesto u tom zahtevnom svetu mode", kaže Nemanja Pećinar iz Arilja.

Srpski tekstilci imaju kvalitet, prate savremene trendove u toj oblasti, a jedan od glavnih zahteva je brzina. Ariljski tekstilci kažu da možda ne mogu da prate hiperprodukciju, ali imaju mogućnosti da odgovore na ubrzani koncept modne industrije u Evropi.

"Kina im je sa tog aspekta dosta daleko i svaka proizvodnja tamo traži šest meseci, da oni za šest meseci isporuče tu robu. To je dosta dug period i zato strane kompanije dosta zaobilaze sada Kinu i okreću se ka drugim tržištima, koji to mogu da zadovolje tu vrstu tražnje inostranih kompanija", navodi Milutin Bojović, direktor firme iz Arilja.

Uz proizvodnju odevnih predmeta, dizajn i izrada tkanina za modnu industriju zainteresovali su mnoge kreatore na sajmu u Londonu. Njihovu pažnju je originalnošću privuklo užičko preduzeće, koja se ne razlikuje od sličnih u Italiji, zemlji koja je simbol stila i kvaliteta.

"Tako da Srbija može negde da se plasira na tom tržištu, kao neko ko nudi uslugu, ali takođe može i da se plasira sa novim pristupima i novim idejama i novim rešenjima, koje nudi. Jer naše podneblje je podneblje je zaista poznato po vrlo kreativnim, interesantnim, zabavnim ljudima, koji imaju puno kvaliteta koji mogu da ponude", navodi Jelena Pavlović, kreativna direktorka preduzeća u Užicu.

Tekstilci kažu da domaća industrija ima potencijal da se nametne u svetu , ali im je neophodna i finansijska pomoć države. Treba primeniti model zemalja koje su danas tekstilne velesile, ali koje , ipak, opet ne mogu da dostignu brzinu i kvalitet koji se u Srbiji neguje decenijama.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи