Kako unaprediti usluge za osobe sa intelektualnim poteškoćama

"Kako unaprediti usluge za osobe sa intelektualnim poteškoćama" tema je regionalne konferencije održane u Bogatiću, u organizaciji "Karitasa" i uz podršku Evropske unije. Srbija je u procesu deistitucionalizacije modela zaštite mentalnog zdravlja još od 2002.godine.

Usluge Dnevnog boravaka "Sveti Jovan" u Bogatiću koji je u nekada napuštenom domaćinstvu opremio Karitas, trenutno koristi 45 osoba sa mentalnim i intelektualnim poteškoćama. Uz pomoć negovateljica i stručnih saradnika, uz stanovanje i zaštitu, ovde su im organizovane različite aktivnosti i radionice.

"Kako dolazim ovde, mnogo bolje se osećam, i moje zdarvstveno stanje se jako poboljšalo. Aktivnosti su razne-košenje, sređivanje, tu su nam i plastenici", kaže Saša Milovanović, korisnik.

Ova "avlija održivog razvoja", kako se čulo na stručnoj konferenciji, kojoj su prisustvovali eminentni stručnjaci i predstavnici institucija iz ove oblasti, pravi je primer efikasnih usluga , po uzoru na italijanski model.

"Ono što smo videli u suštini italijanskog modela zaštite mentalnog zdravlja a ono što mi pokušavamo da primenimo u Republici Srbiji, to je da aktivnosti, strukturisane aktivnosti za osobe sa mentalnim smetnjama, treba da budu životne aktivnosti, ono što će ljudima vratiti samopouzdanje", kaže Miroljub Nikolić, direktor "Karitasa" u Šapcu.

Model zaštite mentalnog zdravlja u Italiji najbolji je u svetu,  a proces reforme tog sistema trajao je nekoliko decenija.

"Kada su u Italiji zatvorene psihijatrijske bolnice, svi su bili zabrinuti, a danas niko više ne postavlja to pitanje jer su osobe sa mantalnim problemima pokazale da mogu bolje da žive u zajednici", kaže dr Franko Roteli, psihijatar iz Italije. "Moramo staviti tačku na psihijatrjske bolnice i raditi više na inkluzivnoj politici, a ne na isključivanju a za to je potreban održivi razvoj i kohezija u društvu."

Za reformu sistema od bolnice do zaštite u zajednici, kako se čulo na skupu, potrebne su kulturološke i društvene promene.

"Zato je ovaj dogadjaj ne samo nešto korisno u smislu da se tim licima sa eventualnim psihičkim i drugim problemima približimo, nego da uopšte znamo da svako od nas može stalno da napreduje", kaže Stanislav Hočevar, predsednik Karitasa Srbije.

Konferenicija u Bogatiću, deo je velikog projekta od 5,5 miliona evra koji finansira Evropska unija i sprovodi resorno Ministarstvo. Dobra vest je da će opština Bogatić nastaviti finansijsku podršku usluga u dnevnom boravku jer je osnovno načelo socijalne zaštite - kontinuitet.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
14° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара