Poklonjenje precima

Potomci junaka Moravske i Drinske divizije na stogodišnjicu proboja Solunskog fronta obišli su istorijski značajna mesta u Grčkoj. Od Krfa do Vevije u čast slavnih predaka prešli su skoro 2.000 kilometara.

Krf za Srbe ostrvo bola stradanja ali časti i ponosa. Potomci slavnih ratnika Moravske i Drinske divizije iz Lebana, Leskovca, Beograda, Malog Zvornika krenuli su na svojevrsno istorijsko hodočašće dugo 1700 kilometara. Doći do Krfa modernim saobraćajnicama i danas nije lako a kako li je tek bilo izmorenom i gladnom srpskom seljaku vojniku koji se borio za slobodu istinu i pravdu. Istorijski čas u Srpskoj kući na Krfu uz prisustvo visokih državnih zvaničnika bio je za pamćenje a obilazak ostrva Vida pun emocija. Domaćin Srbima je Vasilija Petrović. Njen pradeda je došao ovde pre jednog veka.

"Govorim malo srpski, razumem malo srpski, učim srpski polako polako", kaže Vasilija Petrović sa Krfa.

"Voleo bih da današnje generacije imaju bar petinu časti osećaja i ponosa kao što su imali ovi momci koji ovde ostavili svoje kosti, ističe Dimitrije Pantelić iz Beograda.

Na Krfu Srbi osećaju prijateljstvo na svakom koraku. Relativno lako možete se sporazumeti na srpskom jeziku a mnoge srpske reči ovde su se odomaćile.

"Da pokažemo mladim ljudima da treba da dodju ovde da odaju počast svim našim precima koji ostali ovde", kaže organizator putovanja Goran Jović.

Na povratku sa Krfa nezaobilazni i uvek nezaboravni susret sa Djordjem Mihajlovićem na Zejtinliku. Obilazak spomenika u Veviji na dvadesetak kilometara od Kajmakčalana na mestu gde je bila smeštena bolnica Drinske divizije za sve je predstavljao veliko zadovoljstvo jer su grčki prijatelji zahvaljujući inicijativi ovih ljudi očistili prilaz spomen obležju.

"Meni je dovoljno da pomislim da vidim da piše prvo previjalište Drinske divizije i da vidim poruku u kojoj se kaže za pravdu i slobodu, ko razume razumeće", dodaje Mileta Pantelić, iz Beograda.

Krf, Vido, Zejtinlik, Vevija, Kajmakčalan, mesta srpskih duhovnih tkanja. Mesta koja ne možemo i ne smemo zaboraviti. Obilzaći grobove slvnih junaka otkrivamo sami sebe, istinu i snagu neprolaznog.

 

 

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
4° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво