Taktilna izložba "Dodirni prošlost" u Leskovcu

Na svetski dan slepih i slabovidih u Narodnom muzeju u Leskovcu otvorena je taktilna izložba "Dodirni prošlost" koja slepim i slabovidim osobama omogućava da na pravi način ostvare bar deo kulturnih potreba. Taktilne trake biće deo stalne postavke leskovačkog muzeja, a u Savezu slepih se nadaju da će i druge ustanove u Srbiji slediti njihov primer.

Jedinstven i neponovljiv osećaj za Milivoja Đokića. Hodajući taktilnom trakom Milivoje dodiruje eksponate stalne postavke leskovačkog Narodnog muzeja koji su njemu i svim slepim i slabovidim osobama u Leskovcu sada upotpunosti dostupni.

"Ova postavka koju sam ja sad opipao je veoma značajn ne samo za mene nego i uopšte za sve moje kolege oštećenog vida, jer mi danas možemo da susrećemo sa eksponatima i od kog materijala su napravljeni," kaže Milivoje Đokić, predsednik okružne organizacije slepih i slabovidih.

Taktilna izložba "Dodirni prošlost" deo je projekta Narodnog muzeja u Leskovcu koje je podržalo resorno ministarstvo.

Uz izložbu, katalozi i propratni materijal štampani su na Brajevom pismu. Na svetski dan slepih i slabovidih veliki korak napred ka smanjenju predrasuda prema slepim i slabovidim osobama koje svoje duhovne i kreativne potrebe na ovaj način lakše mogu da zadovolje.

"Neko saznanje da se određeni eksponati i određena usluga čine i osobama sa invaliditetom je od opšteg značaja jer to je deo i naše opšte kulture", navodi Milan Stošić, predsednik Saveza slepih i slabovidih Srbije

Leskovački Narodni muzej je slobodno se može reći lider u Srbiji kada je reč o projektima približavanja kulturne delatnosti osobama sa invaliditetom. Izložba "Dodirni prošlost" je samo jedan od njih.

"U toku današnjeg dana imamo i tribinu dizajn za sve i radionicu za decu vidim njihovim očima gde ćemo uz pomoć radionice probati da deci osvestimo sa kakvim se sve problemima susreću osobe sa oštećenim vidom", navodi Suzana Ranđelović, kustos Narodnog muzeja u Leskovcu.

U Srbiji ima oko 12 hiljada slepih i slabovidih osoba. Ovakvi događaji doprinose da celokupno društvo shvati da uprkos invaliditetu slepi i slabovidi imaju značajne potencijale.

Zbog toga oni očekuju da će i druge ustanove u Srbiji slediti put leskovačkog Narodnog muzeja.

 

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
15° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара