Šabac Dragana Petrovića - iz plamena u život

Svake godine u vreme Male Gospojine, Čivijade i vašara, šabački hroničar, fotograf i snimatelj Dragan Petrović, obraduje sugrađane izložbom fotografija starog Šapca koje još nisu viđene. Njegova dvanaesta izložba u Kulturnom centru nosi naziv "Iz plamena u život".

Stare fotografije lutaju po svetu, posebno slike porušenih gradova, ističe Dragan Petrović:

"A ja lako prepoznajem svoj Šabac na požutelim snimcima, jer ga slikam šezdeset godina. Za mene je to dragocen materijal i ne žalim novac da ih otkupim, posebno ove o najvećem razaranju u Velikom ratu."

O ovoj omiljenoj ima i priču kada su Austrougari, dok je srpska vojska bila na Ceru, opkolili Šabac i na vrhu crkve postavili mitraljesko gnezdo, što je otežavalo oslobađanje:

"To je ona stara priča, da se onaj prekrstio, topdžija, opalio i skinuo to mitraljesko gnezdo. To je verovatno snimio austrijski pilot iz aviona, jer  su oniimali sve i sve su fotografisali." 

Izbegavao je, kaže potresne snimke koji dokumentuju zašto je Šabac postao srpski Verden, ali je pokazao i drugu stranu rata, veliku pljačku kuća i radnji, koje su Šapčani, bežeći od okupatora, ostavili, računajući na austrougarsku kulturu.

"Bilo je preko deset ekspozitura raznih banaka", priča Petrović. "Sve je to pokupljeno, zlato i srebro a papirni novac, vrednosni papiri, novčanice, to se šutiralo ulicama." 

Na ukupno 160 fotografija, Dragan je pokazao i kako se Šabac, grad heroj, između dva rata, uzdigao poput feniksa i dobio novo ime - Mali Pariz, zbog ekonomskog i kulturnog napretka, čime su posetioci izložbe oduševljeni."

Važno je prvo skupiti materijal, opisati svaku sliku, kaže Mile Savić: "Ja mu se divim i čestitam na svemu što je napravio." 

"Mislim da je ova izložba sjajna! To je jedna priča koja ima  dva paralelna kraka, koju je Dragan dobro sastavio u jednu celinu i mislim da je to izložba koja privlači najveću pažnju", ističe Sonja Petrović Jagić, direktorka Kulturnog centra u Šapcu.

Iz plamena u život, važna je poruka, kaže autor, jer je želeo da izložbom obeleži sto godina od kraja rata i podseti na događaje i vrednosti grada koji mu je večna ispiracija.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 06. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом