Kragujevac i dalje ulaže u energetsku efikasnost

Srbija troši od tri do pet puta više energije od zemalja Evropske unije, zbog čega nas neretko nazivaju bogatim rasipnikom. Iako je poslednjih godina dosta urađeno na poboljšanju energetske efikasnosti, uštede mogu biti i veće - o tome su u Kragujevcu razgovarali predstavnici desetak gradova i opština sa predstavnicima nemačke Organizacije za međunarodnu saradnju.

Samo za troškove energenata u više od dve stotine objekata - škola, vrtića i ustanova, Kragujevac godišnje izdvaja oko tri miliona evra.

Prostora za uštede itekako ima, pa je u protekle četiri godine u energetsku efikasnost škola uloženo oko dva miliona evra. U okviru programa, održivog razvoja bioenergije, nemačka Organizacija za međunarodnu saradnju uradila je studiju izvodljivosti za promenu načina grejanja u pet škola. 

"Nakon toga treba da nađemo sredstva da bi ove škole počele da se greju na biomasu, odnosno na pelet i drvnu sečku", kaže Ana Radojević, energetski menadžer Kragujevca, "do sada su se koristili mazut i lož-ulje." 

Dok Kragujevac i većina gradova i opština u Srbiji, pravi pionirske korake, Pirot i Priboj već koriste biomasu za grejanje javnih objekata, škola i domova zdravlja.

U Priboju su sredstvima iz opštinskog budžeta i Vladine kancelarije za javna ulaganja finansirali dve kotlarnice na drvni pelet. To  će biti i prva opština u Srbiji, koja će kompletan sistem grejanja zameniti gorivima iz biomase.

"Mi se trenutno grejemo na mazut koji je izuzetno skup", kaže Saša Vasilić, zamenik predsednika Opštine Priboj. "Naše su procene da mi štedimo, prelaskom na novo postrojenje, blizu 500.000 evra godišnje. Potpuno je jasna i osnovana ekonomska osnovica ove priče, o ekološkoj ne moram ni da pričam." 

Nekoliko gradova i opština u Srbiji obavezalo se da će do 2030. godine smanjiti emisiju ugljen-dioksida u atmosferu i do 40 odsto. To je put koji zahteva i novac i vreme. 

Uz veću primenu obmnovljivih izvora energije i zamenu fosilnih goriva približivamo se standardima Evropske unije.

"Sva moguća potrošnja je podmirena iz obnovljivih izvora energije tokom noći, svake noći u Nemačkoj - što vetar, što solar, što biogas", ističe Milica Vukadinović, iz Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ). "Biogas je ozbiljan faktor, biomasa naravno. Ali, biogas u toj proizvodnji električne energije, stvarno igra veliku ulogu." 

Procene su da je na hiljade javnih ustanova energetski neefikasno, zbog čega godišnje gubimo oko 100 miliona evra. Resorno ministarstvo otvorilo je niz mogućnosti za različite vidove javno-privatnog partnerstva u lokalnim samoupravama.

Cilj je, da se do 2020. godine 27 odsto energije u zemlji dobija iz obnovljivih izvora.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
21° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара