Šećerna repa čeka na njivama, jer nema kamiona

Na poljima širom Srbije u toku je vađenje šećerne repe. Rod sa 45.000 hektara trebalo bi da bude dovoljan za proizvodnju četiristo hiljada tona šećera. Za razliku od prethodnih godina - kada je najveći problem bila otkupna cena - ove godine to je nedovoljno kamiona za transport repe do prerađivača.

Kiša koja pada ovih dana zaustavila je vađenje šećerne repe i omogućila vreme za dogovore prevoznika i prerađivača. Ipak, najzabrinutiji su proizvođači, u što nas uveravaju u Poljoprivrednom preduzeću "Zlatica".

"Ove godine očekujemo rod od šest i po vagona po hektaru, a da bismo to prevezli potrebno nam je oko hiljadu kamiona", kaže Dragan Vasić direktor PP "Zlatica".

Željko Simić, auto-prevoznik iz Šapca, objašnjava: "Daleko je teže registrovati i raditi posao koji mi radimo, ovi kojima još nije istekla registracija, oni kojima je istekla pre mesec dana, ljudi koje ja poznajem stoje, ne mogu da registruju jer im šasija nije lepo ofarbana i takve sitnice, a niko ne pita da li je kamion tehnički ispravan."

Dragan Vasić direktor PP "Zlatica" navodi da ako stoji dan-dva, repa "kalira" od pet do deset odsto, a ako stoji desetak dana - i do trideset odsto.

"Imamo veliki problem sa ugovaranjem transporta", kaže Irena Stojanović, direktorka Sirovinskog sektora fabrika šećera u Žablju i Crvenki. "Prevoznici očekuju povećanje cene koja nije realna. Mi smo cene povećali za sedamnaest odsto u odnosu na prošlu godinu, i to oni smatraju da je malo. Mi taj problem ne razumemo, jer smo isplatili povećane cene goriva na domaćem tržištu i na to dodali još dvanaest odsto." 

Na pitanje da li preti opasnost da Srbija već naredne godine ostane bez proizvodnje šećera, Petros Gamintzis, generalni direktor kompanije "Helenik šugar" odgovara:

"To je skoro i realnost, pod ovim uslovima kako stojimo nećemo moći da proizvodimo, niti da sejemo šećernu repu niti da prerađujemo šećer. Prošle godine smo šećer prodavali po sedamdeset dinara ove godine po četrdeset. To nije moguće da izdrži ne samo naša industrija ni jedna druga industrija ne može da izdrži."

Jedno je, ipak, sigurno - u naredna dva meseca sa njiva u fabrike za preradu repe treba prevesti oko tri miliona tona slatkog korena, zato se rešenje problema hitno očekuje.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво