Prodali im trešnje koje ne rađaju

Voćari iz Culjkovića kod Šapca, koji su uz pomoć grada podigli zasade trešanja, tvrde da su dobili sadnice koje ne rađaju. Kako navode, posle pet godina, kada su očekivali pun rod, ubrali su tek po nekoliko kilograma trešanja od čije prodaje je trebalo da plate sadnice.

Slavko Matić iz Culjkovića, uz pomoć grada pre pet godina podigao je zasad trešanja na 40 ari. I pored primene pune agrotehnike i velikog ulaganja, ubrao je kaže, samo 300 kilograma ploda.

"Ove godine sam normalno uložio, pet do šest prskanja, koji po programu godinama radim. Dao sam manju količinu đubriva, i osigurao od grada i mraza. 40 hiljada me košta osiguranje, a uzeo sam 30 hiljada za 300 kilograma'', kaže Slavko Matić iz Culjkovića.

Zaradi od trešnje nadalo se još desetak voćara iz Culjkovića. Pored toga što ne rađaju, stabla se tvde i suše.

"Ne samo kod mene, nego uopšte, to ne rađa, nema ploda, ili jako malo ne bude kilogram po stablu. A to je jako malo i neisplativo, s tim da moramo rezati, đubriti, obrađivati, ulažemo, a nemamo ništa od toga", kaže Milorad Bogićević iz Culjkovića.

"Kad smo uzimali mi te trešnje, govoreno nam je kako će biti hladnjača, da se to peda u hladnjaču, da se izvozi, da će to biti organizovano. Međutim, iako se nabere 10-15 gajbi, nema to kome da se proda'', kaže Jovan Tovitović iz Culjkovića

Dok jedni problem vide u sadnicama, dugi smatraju da gradski projekat nije realizovan do kraja.

"Problem sa projektom trešnje u Pocerini jeste to što on nije dovršen. Dobra ideja, dobro osmišljen, trudili smo se dobro. Iztostanak roda na trešnji je po meni više uzrok prirodnih nepogoda'', kaže Milenko Vujković iz Culjkovića.

U šabačkom Odeljenju za poljopivredu kažu da su prošle godine obišli sve zasade, i voćarima preporučili određene agrotehničke mere.

"I sigurno je, s obzirom kakva je bila jesen i proleće, da su poljopivredni proizvođači napravili određene propuste, i zato je kod nekog veći, kod nekog manji rod,kod nekog nije rodilo. Al su zasadi u Culjkoviću u dobrom stanju. Moramo još napomenuti da se moramo pridržavati ugovonih obaveza od strane poljoprivrednih proizvođača'', kaže Predrag Srdanović, Odeljenje za poljoprivredu Šabac.

Uz pomoć grada, zasadi trešnje podignuti su na oko 200 hektara. I pored mogućnosti plaćanja sadnica na rate, malo je voćara koji su počeli da izmiruju ugovorne obaveze.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 08. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом