Hrastovima u Šalinačkom lugu neophodna zaštita

Spomenik prirode Šalinački lug, od centra Smedereva udaljen je sedam kilometara i ima potencijal za turistički park prirode. Međutim, gotovo deset godina nisu uložena sredstva za očuvanje i obnovu luga.

Sastojinu hrastova lužnjaka, koji su stari između dva i tri veka, zbog svoje lepote, raskoši i retkosti na Balkanu, još 1981. godine zaštitio je Zavod za zaštitu prirode. Tada je u Šalinačkom lugu bilo 306 stabala, međutim, lug okružuje naselje sa poljoprivrednim gazdinstvima.

"Svake godine svinje su jele žir, ovce su pasle travu i uništavale mladice hrastova koji su uspevali da izniknu", naglašava Dejan Radovanović, predsednik udruženja "Hrast". "Tako smo kroz vekove izgubili podmladak."

Ipak, meštani Šalinca prenose i priču o podvigu njihovih predaka koji su od Nemaca u Drugom svetskom ratu otkupili šumu, da bi je tako spasli od seče i uništenja. Hrastovima, kasnije nije pomogla ni izgradnja nasipa na Dunavu, kojim se grad štiti od poplava, jer im je smanjen dotok vode, a bore se i sa hrastovom strižibubom i imelom.

"On zaslužuje zapravo jednu posebnu službu koja bi se bavila njima, čuvanjem, održavanjem, uređivanjem ovog prostora", kaže Radovanović. "U tom kontekstu neophodno je svake godine ulagati određena sredstva."

Zavod za zaštitu prirode 2006. godine uradio je novi elaborat i tada je Šalinački lug proglašen spomenikom prirode sa dve stotine hrastova. Grad je imenovao Udruženje "Hrast" za staraoca godinu dana kasnije, međutim, od početnog ulaganja, za proteklih deset godina, gotovo da ništa nije uloženo.

"Ako nemate punkt na kome imate i neke ljude koji će primiti, sačekati posetioce, objekat gde će moći da sednu, da se zaklone od sunca i od kiše, potrebno je uraditi mnogo te turističke infrastukture, bez koje je iluzorno govoriti o ozbiljnom turizmu", ističe Dejan Radovanović.

Ipak, gorostasni hrastovi stoje ponosno i dobili su podmladak. Delom zahvaljujući radu Udruženja, delom zahvaljujući meštanima koji tamo više ne puštaju stoku na ispašu. Nada da će u budućnosti Šalinački lug imati tretman kakav zaslužuje postoji, jer bi ove godine trebalo izdvojiti sredstva za njegovo uređenje.

 

 

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво