Traži se najbolje rešenje za kraljevački "Magnohrom"

U naredne dve nedelje, prema najavama premijerke Ane Brnabić, trebalo bi da se reši sudbina Magnohroma, kraljevačkog industrijskog giganta iz vremena SFRJ. Prošlog meseca, dva manja dela fabrike dobila su nove vlasnike, ali ne i najveći koji je i od najvećeg strateškog značaja.

Svojevremeno, ovo je bila košnica ljudi. Od 10.000 radnika koji su nekada prolazili kroz fabričke kapije, danas dolazi samo njih 37, po pozivu. Remontuju peći. Većini je do penzije ostalo manje od deset godina.

"Nadamo se da će da se proširi proizvodnja i da se prime noviradnici, mlađi, da mi odemo u penziju", kaže radnik "Magnohroma" Zoran Nakalović. "Očekujeo da ovo najzad krene i da najzad rad, jer ima sve mogućnosti da radi."

"Magnohrom" je izgradio Kraljevo, ističe Staniša Đorđević: "Svi stanovi, sve je Magnohrom ulagao."

Dve rotacione peći su radile kada je pre trideset godina inženjer Vladimir Krstić ušao u fabriku. Kaže da je tada dim iz dva fabrička dimnjaka značio život i perspektivu za zaposlene, i za ceo grad.

"Ovo šta se desilo u međuvremenu je bilo prilično deprimirajuće, ali računamo da će dolaskom novog vlasnika ponovo taj beli dim iz dimnjaka, makar iz ovog jednog, trenutno pošto nam je jedna peć ostala, da se zaviori i da se nad gradom", nada se Vladimir Krstić.

Nekada je Magnohrom godišnje proizvodio 18 hiljada tona sintermagnezita, od čega je pravio i opeke. Iako peći za opeke više nema, nekadašnji direktor "Magnohroma" siguran je da za fabriku ima mesta na tržištu.

Prema rečima Đorđa Kosanovića, rukovodioca proizvodnje u Afaraku, pozicije na tržištu su veoma dobre:

"I tržište vatrostalnih materijala je sada trenutno maksimalno otvoreno, tako da za Magnohrom ima sasvim dovoljno mesta da se vrati na evropsko i azijsko trište, ne samo sa sinteragnezitom, nego u budućnosti sa vatrostalnim opekama."

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво