Šapčani brinu o uklanjanju opasnog otpada

Upravljanje otpadom, jedan je od uslova za ulazak naše zemlje u EU. Već tri godine, smeće iz Šapca se odvozi na regionalnu deponiju "Srem - Mačva". Počela je i njegova selekcija i organizovano odnošenje iz sela, a uz podršku JKP "Stari grad", kroz različite aktivnosti, najmlađi uče kako se čuva životna okolina.

Šta je reciklaža, zašto se otpad razvrstava, i kako da budu odgovorni prema prirodi, Šapčani uče od malena. O pravilnom odlaganju smeća, osnovci znaju više nego mnogi odrasli.

"Naučio sam, reciklira se, papir, staklo, metal, plastika i drvo".

"Kada recikliramo, pomažemo prirodi".

"Piše tu papir, plastika ili metal, i onda ljudi znaju šta da stave, i onda sa se sa tim sve reciklira sve u nešto novo, iz starog u novo".

Svakog dana u Šapcu se sakupi oko 100 tona otpada koji se u transfer stanici presuje, i odvozi na regionalnu deponiju ‚ "Srem - Mačva". Na reciklažnim ostrvima u gradu građani otpad selektuju.

"Imamo takođe kontejnere u određenim selima, a negde delimo i vreće u koje sugrađani jednom mesečno odlažu svoj selektovan otpad, to je jako bitno jer selektovan otpad ne završi na deponiji", kaže  Postavljanje posuda za pepeo, doprinelo je smanjenju paljenja kontejnera i kamiona za smeća. Zeleni otpad se od ove godine besplatno odnosi po pozivu, i skladišti na dve lokacije", kaže Snežana Đokić, direktorka JKP "Stari grad" Šabac.

"Tamo ih tretiramo drobilicom, a onda imamo jednu tehnologiju koju smo započeli prvi u Srbiji, to je prskanje pozitivnim mikroorganizmima, koji potpomažu fermentaciju otpada, tako da nemamo truljenje, nemamo smrad, a imamo kompast", kaže Zoran Damnjanović, rukovodilac sektora Gradska čistoća.

U Šapcu se brine i o uklanjanju opasnog otpada. Ambalažu od pesticida, poljoprivrednici sakupljaju u posebne vreće koje dobijaju tri puta godišnje.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 14. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом