Vek od smrti doktorke Elsi Inglis

Povodom 100 godina od smrti doktorke Elsi Inglis, koja je osnovala bolnicu "Žene Škotske", potomci britanskih i škotskih humanitarnih misija doputovali su u Srbiju. Danas su gosti Vranja - gde su, tokom Velikog rata, pripadnice škotske ženske bolnice lečile ranjenike.

Praunuk doktorke Elsi Inglis, Toni Vaterston, i sam je doktor. Sa tradicionalnim intrumentom Škotske i u nošnji, sa rođacima, potomcima članova humanitarnih misija obilazi gradove u kojima su doktori pomagali stanovništvu u Prvom svetskom ratu. Tu su da nauče više o radu škotskih žena u Srbiji.

"Svaki dan mi je veoma emotivan, jer upoznajemo mnogo ljudi koji se još uvek sećaju rata", kaže dr Toni Vaterson, praunuk Else Inglis.

"Njima je rečeno da ostanu u Britaniji, ali su ipak došle u Srbiju. Želele su da učestvuju u ratu tako što će pomagati ugroženima", kaže Alan Kaming iz Škotske.

U ratu je srpski narod pogodila i humanitarna katastrofa, mnoge bolesti, izbeglice. Britanski humanitarci lečili su ranjenike u više gradova Srbije, i na Solunskom frontu. Dokumentarni film "Lekar koji je lečio istoriju", o Žarku Vukotiću, prikazuje rad humanitarnih misija.

Insert iz dokumentarnog filma "Čovek koji je lečio istoriju: "To su bile ugledne lekarke, ugledne medicinske radnice, bilo je tu i plemenitih žena, bila je baronesa, baronica. Jedna vrsta moralne satisfakcije, da se dokažu, ali naravno i želja da pomognu ljudima."

"U krugu od 80 kilometara nije bilo lekara u Srbiji, tako da je ovde prodefilovala čitava reka bolesnika. A one su radile neke operacije koje su i dan-danas nezamislive, koje se čak i neke ne rade u Vranju", kaže  dr Vukašin Antić, hirurg.

"Srbija ne zaboravlja" humanost britanskih i škotskih humanitaraca - to stoji i na spomeniku ispred Doma zdravlja u Vranju, a srednja Medicinska škola nosi ime jedne od doktorki koja je pomagala stanovnicima, doktorke Izabel Emsli Haton.

rts.vranje@rts.rs
+381 17 424 945

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
14° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара