Caričin grad nije ispunio uslove za listu Svetske kulturne baštine

Caričin grad je arhitektonska, kulturna i istorijska celina koja nesporno ispunjava sve uslove da se nađe na Uneskovoj listi Svetske baštine. Međutim, grad ni ove godine nije upisan na tu listu. Stručnjaci kažu da treba još da se radi na prezentaciji, restauraciji i konzervaciji.

I posle više od veka istraživanja Carski grad pun tajni. Otkrivanje ne staje. Svaki udarac krampa donosi nova saznanja. Zato je Caričin grad podjednako privlačan našim i evropskim arheolozima. I sada su tu: iz Nemačke, Belgije, Albanije, Francuske.

"To je jedini lokalitet gde možemo da imamo zidove odmah ispod humusa", kaže Bernar Bavan, vođa francuskog tima.

Evo novih činjenica na osnovu debelog sloja požara, kuće sa dvorištem i peći. Svakoj se podjednako raduje profesor Ivanišević koji je u grad cara Justinijana  ošao kao student i tu ostao 40 godina.

"On je jedan pravi dokument o jednoj kratkoj epohi rane vizantije 6. veka, turbulentnim vremenima kada praktično nestaje antička civilizacija. On je jedan sjajan primer nestanka i gašenja jedne civilazacije i nastanka onoga što mi znamo kao srednji vek", kaže prof. dr Vujadin Ivanišević, rukovodilac projekta Caričin grad.

Jedinstvenim i posebnim upravo ga čine i mozaici. U krstionici krenula njihova restauracija i konzervacija. Biće konačno dostupni javnosti.

"Treba jako puno strpljenja, znanja i osećaja kako treba da se radi", kaže Filip Janković, slikar-restaurator.

Čekalo se na ovaj posao 40 godina, a bez njega nema ulaska Caričinog grada na listu svetske baštine.

"Unesko je poslao jedan spisak potrebnih stvari da bi Caričin grad ušao na tu listu. Jedna od njih je konzervacija mozaika, prezentacija lokaliteta, kao i kompletna infrastruktura. Tako da se na tome vrlo ozbiljno radi", kaže Nemanja Smičiklas, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture Beograd.

Šansa za upis ove godine je propuštena, kažu odgovorni niko nije zakazao. Posla još ima, na zaštiti kamene plastike, prezentaciji, ali i dovoljno vremena da se Caričin grad na listi Uneska nađe 2019. godine. Taj dan sa nestrpljenjem očekuje i jedna od najnerazvijenih lokalnih samouprava.

"Doneo bi razvoj turizma, pokretala bi se seoska domaćinstva, kao što sam rekao veći broj upošljenika", kaže Bojan Jović, direktor TO Lebane.

Za veći broj turista uveliko se spremaju. Cilj je da ih već naredne godine bude bar dvostruko više, jer Caričin grad je svetsko blago koje treba videti. Potvrda stiže iz daleke Australije od porodice Trikilis.

rts.leskovac@rts.rs
+381 16 242 131 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво