Obnova neuropsihijatrijske bolnice u Kovinu

Psihijatrijska bolnica u Kovinu najveća je u Srbiji. U njoj se godišnje leči više od hiljadu ljudi, ali pored toga što su uslovi lečenja veoma loši nema ni dovoljno lekara i medicinskih sestara. U pokrajisnkoj Vladi najavljuju pomoć.

Psihijatrijska bolnica u Kovinu nalazi se na mestu gde je pre 90 godina bila kasarna. Od tada ovde se nije mnogo toga promenilo. Visoki plafoni koji prokišnjavaju, oronuli zidovi, dotrajale elektro-instalacije i prozori i vrata koji nedihtuju samo su deo nehumanih uslova u kojima lekari leče najteže pacijente.

"Sobe su velike i neuslovne za lečenje, kada je kišovito premeštamo pacijente, jer plafoni prokišnjavaju, a mokri čvorovi su u očajnom stanju", kaže  Marija Šojić, glavna sestra.

U psihijatrijskoj bolnici nemaju samo problem sa uslovima lečenja, već i sa manjkom lekara, jer trenutno 374 zaposlenih brine o 700 pacijenata.

"Imamo problem sa kadrovima i nadamo se da ćemo u narednom periodu moći da zaposlimo veći broj, pre svega visoko stručnih lekara", ističe dr Aleksandra Gavrilović, v.d. direktorka Neuropsihijatrijske bolnice Kovin.

Opština Kovin iz svog bužeta ne može da ulaže u obnovu bolnice i zato očekuje pomoć od pokrajinske Vlade, od koje u poslednjih 10 godina redovno stižu samo obećanja.

"U amanet nam je ostavljena više ruina nego bolnica, što je velika sramota. Uverena sam da će obnova ovog velikog bolničkog kompleksa početi što pre, jer pacijenti to sigurno zaslužuju, kaže Sanja Petrović, predsednica opštine Kovin.

Pokrajinski sekretar za zdravstvo kaže da će kovinska bolnica prilikom prvog rebalansa budžeta imati prioritet.

"Pravi se projekat za rekonstrukciju najugroženijeg Psihogerijatrijskog odeljenja, a dogovorili smo se i za spremanje projekata za obnovu ostalih zgrada. U narednom periodu pokrajinska Vlada će uložiti značajna sredstva da bi ovi pacijenti dobili uslove za lečenje koji priliče 21. veku", kaže Dr Zoran Gojković, pokrajinski sekretar za zdravstvo.

Neuropsihijatrijska bolnica u Kovinu mnogim pacijentima je i poslednje utočište, jer su im svi okrenuli leđa i ovde ostaju do kraja života. Zato bi bilo dobro da bar imaju malo humanije uslove za lečenje.

rts.pancevo@rts.rs
+381 13 342 555

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 10. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом