Dobili otkaze posle povrede na radu

Stefan Iskrenović i Branislav Arsić, donedavno radnici fabrike "Leoni" u Prokuplju, nakon povreda na radu, dobili su otkaz. Branislav, kome je mašina odsekla delove dva prsta na ruci, sada pokušava da u sudskom procesu naplati odštetu. Međutim, 21-godišnji Stefan, nekada jedan od najperspektivnijih odbojkaša u zemlji, zbog povreda mišića desne noge i kičme, mesecima bije bitku da stane na noge.

Umesto u sportskoj hali, za mašinom u fabrici ili u amfiteatru na predavanjima, Stefan Iskrenović dane provodi u krevetu, sa samo jednom željom, da se što pre oporavi. Povređen je u decembru 2015. godine, na radnom mestu, u prokupačkoj fabrici "Leoni", kada je izletela mašina iz ležišta.

"Dobio sam povredu kvadricepsa, prednjeg ukrštenog ligamenta, kičme, diskusa, upalu nerva išijadikusa, kontrakturu kolena i sada nakon 15 meseci ležanja, nastale su i degenerativne promene na kičmi", kaže Stefan.

Budući da sa tom dijagnozom nema pravo na banjsko lečenje, oporavak mu je otežan, i sada hoda pomoću štaka i ortoze. Iako se povredio bez svoje krivice, u fabrici "Leoni" ne nailazi na razumevanje, čak mu nije produžen ni ugovor, zbog navodnog smanjenja obima posla.

"Dobio sam od njih 367 hiljada dinara i još dva puta po 70 hiljada, a račune sam im dostavio za oko 800 - 900 hiljada dinara", kaže Stefan Iskrenović, bivši radnik fabrike "Leoni" u Prokuplju.

I Branislav Arsić doživeo je povredu na radu u "Leoniju", nakon koje je ubrzo, pošto je podneo tužbu za odštetu, proglašen tehnološkim viškom.

"Odsekao sam distalne falange levog i desnog prsta na mašini, koja nije bila u opisu mog posla i za koju nije bila izvršena procena rizika", objašnjava Arsić.

U Kompaniji "Leoni" nisu želeli da govore o slučaju Branislava Arsića, jer o tome odlučuje sud ali su, kažu, učinili sve da pomognu Stefanu, međutim svi pokušaji su nailazili na odbijanje sa njegove strane.

"Nudili smo mu plaćanje oporavka u bilo kom delu sveta, kao i pomoć prilikom transporta. Od dana povređivanja, pet puta smo mu produžavali ugovor o radu, uplatili oko 550 hiljada dinara do sada za njegovo lečenje, nudili i dodatni novac. Nažalost, dok smo mi insistirali na lečenju, druga strana je insistirala na visokoj odšteti."

Dok u "Leoniju" tvrde da su u svemu postupili ne samo u skladu sa zakonom, već i sa načelima humanosti, Stefan kaže da se našao u bezizlaznoj situaciji.

"Jedino rešenje za moj oporavak je Ribarska banja, gde bi trebalo da provedem nekoliko meseci, ali ja za to nemam para", kaže Stefan Iskrenović.

Kako saznaje RTS, sa Stefanom su, po nalogu resornog ministarstva, u nekoliko navrata razgovarali inspektori za rad, radi utvrđivanja svih okolnosti ovog slučaja.

rts.prokuplje@rts.rs
+381 27 329 108
 

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво