четвртак, 19.01.2017, 11:25 -> 15:53
Pank portreti dinastije Obrenović
Pank pokret, koji se u svetu pojavio sedamdesetih godina prošlog veka, doneo je revolucionarne promene u popularnoj kulturi, umetnosti i politici. I vladarska dinastija Obrenović smatra se modernizaotorom države. Međutim, kakva veza postoji između pank pokreta i nekašanjih srpskih vladara, autorksom izložbom dinastičkih potreta otkriva autor Aleksandar Mladenović.
Vlaho Bukovac, Uroš Predić, Stevan Todorović i drugi veliki umetnici 19. i 20. veka portretisali su članove vladarske kuće Obrenovića. Dugo nakon njih, u svojim radovima, umetnik Aleksandar Mladenović, oživeo je dinastičke portrete monarha koji su vladali Srbijom više od sedamdeset godina.
Poznati kao reformatori feudalne Srbije, po tumačenju autora, značajni su za modernu istoriju Srbije, kao pank pokret sa karaja prošlog veka.
"Posetioci su reagovali pozitivno kada su videli izložbu. Shvatili su da tu nema ničega negativnog, nihilističkog što se inače vezuje za pank. Pank jeste sam po sebi kontradiktoran, ali u pozotovnom smislu. Ovde je taj anti-pank takođe neka vrsta pank stava, u želji da se oda počast jednoj dinastiji, dinastiji Obrenović", kaže autor postavke profesor Aleksandar Mladenović.
Portreti Obrenovića, osliklani u pank stilu posebnom tehnikom, sačuvali su svoju autentičnost. Miloš, Mihailo, Milan, Aleksandar i Draga Obrenović, izmešteni su u vreme savrene kulture.
"Pank je vrlo blizak mlađoj publici, ali i nama koji smo u takozvanim srednjim godinama. Ipak, on ništa nije udaljeniji ni od onih starijih koji pamte akademski realizam", objašnjava Dušica Bojić iz Istorijskog muzeja Srbije.
Vladavina ove dinastije simbol je pobune protiv Osmanskog carstva, ali i iskra avangarde u kulturnom i političkom životu ondašnje Srbije.
"Dinastija Obrenović je ostavila dubok trag u savremenoj istoriji Srbije. Oni su, takođe, nosili to slobodarsko i moderno što je i sam autor pokazao u svojim radovima", kaže Predrag Jakovljević, potomak dinastije Obrenović.
U Konaku kneza Mihaila u Kragujevcu otovrena je do 17. februara.
rts.kragujevac@rts.rs
+381 34 335 542
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар