Aparat za rano otkrivanje oštećenja sluha i u Čačku

Posle Kraljeva, aparat za rano dijagnostikovanje oštećenja sluha kod beba uručen je i čačanskom porodilištu. Akcijom "Srce za decu" Blic fondacije, koja traje do 31. maja, uz podršku Ministarstva zdravlja i Radio-televizije Srbije, planirano je da aparate dobije svih 56 porodilišta u Srbiji.

Anastasija će uskoro napustiti bolnicu u kojoj je rođena pre sedam dana. Na pregledu sluha, koji traje  nekoliko minuta i bezbedan je po zdravlje bebe, aparat je pokazao da dobro čuje.

Doktor Radoslav Milošević, direktor Opšte bolnice u Čačku, prilikom primanja donacije rekao je da je aparat koji služi za skrining ranog otkrivanja poremećaja sluha kod novorođenčadi veoma značajan za tu ustanova. Tim pre što se lečenje poremećaja sluha kod novorođenčadi jedino može učiniti i prevenirati ukoliko se ima jedan takav aparat.

Do sada je provera sluha kod novorođenih beba u čačanskom porodilištu rađena samo u posebnim slučajevima.

"Tako da su nam samo bebe koje su amamnestički opterećene, ili roditelji, ili neko u porodici ima probleme sa sluhom" rekla je doktorka Danka Mirilović, neonatolog u čačanskoj bolnici. "Takvu decu smo konsultovali ORL koji su dalje preuzimali lečenje i praćenje takve dece:"

Akcija Blic fondacije "Srce za decu" traje do 31. maja. Planirano je da se aparatom za rano otkrivanje eventualnih oštećenja sluha kod beba opreme sva porodilišta u Srbiji.

"Svako porodilište treba da ima aparat za rani pregled sluha kod novorođenčadi. Svakoj bebi odmah po rođenju treba da se uradi test na sluh", naglašava Velimir Perović,
urednik akcije "Srce za decu". "Zašto? Zato što je oštećenje sluha jedan od najvećih hendikepa ljudskih i ako se on ne otkrije na vreme, to dete će ceo život trpeti zbog oštećenja sluha."

Godišnje se u čačanskom porodilištu rodi oko 1.300 beba, a poslednjih godina sve je više blizanaca. U prvim mesecima života bebe, razvoj sluha je najintenzivniji. Rana dijagnostika ističu neonatolozi, veoma je važna.

Zbog toga će se ubuduće svaka beba rođena u čačanskom porodilištu testirati pomoću aparata za rani skrining sluha.

rts.cacak@rts.rs

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 05. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом