Читај ми!

Zrenjanin, pijaća voda samo na rafovima

Voda za piće iz gradskog vodovoda u Zrenjaninu zabranjena za upotrebu još pre devet godina, a sada je zabranjeno korišćenje vode i iz eko-česme u naselju Bagljaš. Za grad sa najvećom potrošnjom flaširane vode, jedino rešenje je izradnja fabrike vode, kažu stručnjaci Zavoda za javno zdravlje.

Sanitarna inspekcija zabranila je korišćenje vode za piće, pripremu hrane i sanitarno higijenske potrebe iz eko-česme u zrenjaninskom naselju Bagljaš. Budući da je voda za piće iz vodovoda zabranjena za upotrebu još od 2004. godine, Zrenjaninci su prinuđeni da kupuju flaširanu vodu.

Sanitarna inspekcija je takvo rešenje donela na osnovu analiza Zavoda za javno zdravlje u Zrenjaninu koje su utvrdile mikrobiološku neispravnost, a građani su obavešteni da vodu ne koriste sve dok javno komunalno preduzeće "Vodovod i kanalizacija" ne pribavi dokaz ovlašćene zdravstvene ustanove da je voda ispravna.

Sekretarka Mesne zajednice "Veljko Vlahović" Marija Janković, na čijoj se teritoriji nalazi eko-česma, rekla je da su filteri zamenjeni, ali da se čekaju rezultati novih analiza.

"Rezultate analize, kako su nam obećali, očekujemo sutra, i nadamo se da će tako i biti. Ljudi su ogorčeni, jer pored teške ekonomske situacije moraju da kupuju vodu, mada ima i onih koji i dalje dolaze po vodu na eko-česmu", rekla je Jankovićeva za agenciju Beta.

Eko-česma na Bagljašu jedina je javna česma tog tipa u gradu, a prema rečima Marije Janković, tamo danonoćno po besplatnu vodu dolaze hiljade građana, i to ne samo iz naselja Bagljaš, gde živi više od 22.000 ljudi, već i stanovnici iz drugih delova grada, pa i meštani okolnih sela.

Tehnički direktor "Vodovoda i kanalizacije" Zoran Protić kaže da to preduzeće kvalitet vode na "svojim" eko-česmama kontroliše jednom nedeljno i ukazuje da bi jedno od rešenja za snabdevanje vodom mogli biti i bunari na kojima se ručno pumpa voda, ali samo oni označeni "belim kapicama", na kojima je voda zdravstveno ispravna.

Grad sa najvećom potrošnjom flaširane vode

Otkako je zbog povećanog sadržaja arsena voda iz zrenjaninskog vodovoda zabranjena za piće, Zrenjanin je postao grad sa najvećom potrošnjom flaširane vode, međutim, mnogi se Zrenjaninci radije odlučuju za vodu iz eko-česmi smatrajući da je ona ispravna, bez arsena i što je mnogima najvažnije, besplatna.

Stručnjaci Zavoda za javno zdravlje, međutim, smatraju da je voda iz eko-česmi rizična, jer je povećan broj bakterija otkriven u 33 od 220 uzoraka tokom prethodne dve godine. Takođe, fizičko-hemijska neispravnost ustavnoljena je u 26 od 100 uzoraka.

Jedino rešenje, ukazuju, jeste izradnja fabrike vode. Ugovor o izgradnji potpisan je prošle godine sa nemačkom firmom "Vasertehnik" iz Esena, ali se još traže garancije za grad Zrenjanin koje su neophodne, jer, kako je ugovorom i predviđeno, to postrojenje se finansira sredstvima izvođača u iznosu od 25,5 milona evra.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво