Tadić: Vlast je sistemski uništavala opoziciju

Predsednik Socijaldemokratske stranke Boris Tadić rekao je da očekuje da koalicija ima dominatan uticaj u formiranju Vlade i istakao da se Srbija suočava sa velikim ekonomskim i socijalnim problemima, koje vlast ne rešava već se samo bavi manipulacijama i izgradnjom kulta ličnosti.

"Nema dileme da ne možemo da budemo prvi zato što smo u svakom smislu u nepovoljnoj situaciji", rekao je Boris Tadić u intervjuu za Fonet. Dodao je da je vlast finansijski uništavala i time polako gasila opoziciju u Srbiji.

Napomenuo je da je njegova koalicija "Savez za bolju Srbiju – SDS, LDP, LSV" pre četiri dana izračunala da je imala 20 sekundi na javnom servisu, a vladajuća koalicija 20 sati.

"To je jedna manipulacija medijskim sektorom nezabeležena u novijoj stvarnosti Srbije i zato je njihova prednost u odnosu na nas kao u trci na 800 metara kada su oni krug i po u prednosti", ilustrovao je Tadić.

Prema rečima Tadića, vlast je sistemski uništavala opoziciju, prvo finansijski i istovremeno je manipulisala javnim mnenjem tako da kod građana stvori utisak da je vrlina uništiti političke stranke, iako je jasno da bez stranaka nema ni demokratije, a samim tim ni razvoja.

Tadić je napomenuo da je predlagao ujedinjene građanske demokratske opozicije, ali da to nije prihvatila Demorkatska stranka.

Ipak, nada se saradnji građanskih, proevropskih stranaka posle izbora, 24. aprila.

"Naravno, da se ne bismo ujedinjavali ni sa Šešeljem ni sa onima koji su protiv evropskih integracija. To su dijametralno suprotni polovi politike. Mi ne pripadamo tom političkom bloku koji menja svoja mišljenja, a kojem pripadaju Vučić i Dačić", poručio je Tadić.

Govoreći o ekonomiji i rezultatima aktuelne vlade, Tadić je ocenio da je ona "apsolutno na dnu u svakom smislu" u pogledu investicija i rasta bruto domaćeg proizvoda.

Nije reforma smanjenje budžetskog deficita, reforma je da se da podsticaj za pokretanje proizvodnje, smatra Tadić koji je ukazao da je vladajuća koalicija uspela da privuče manje investicija nego Vlada Mirka Cvetkovića u poslednjoj godini mandata.

Napomenuo je i da je aktuelna vladajuća koalicija uvukla Srbiju u krizu budžetskog deficita, a ne prethodna vlast kako se to tvrdi.

Ova koalicija je u prvoj godini mandata do nebesa podigla budžetski deficit, a onda se hvali da ga je spustila ispod četiri odsto, ukazao je Tadić.

"I mi smo se zaduživali, ali mnogo manje nego ova Vlada, a odluke o zaduženjima su bile odluke tadašnje Vlade i nadležnih institucija", objasnio je Tadić.

Bilo je mnogo laži i obmana, dodao je Tadić.

"Jedna od njih da sam se ja mešao u rad Vlade, da sam nametao guverneru i drugim institucijama šta će da rade. To je besmislica", zaključio je Tadić i objasnio da je služio kao servis Vlade i da je pomagao u privlačenju investicija i povoljnih kredita.

Tadić je priznao da za vreme njegovog mandata na dužnosti predsednika Srbije nije uspešno izvršena reforma pravosuđa.

"Nije dobro što nije reformisano pravosuđe. To je bio ozbiljan problem i moje vlasti u vreme kada sam bio predsednik, iako ja nisam bio suštinski odgovoran nego Vlada, ali primam i tu odgovornost na sebe", napomenuo je Tadić.

Podvukao je da uprkos problemima u pravosuđu, za vreme tadašnje Vlade nije zaustavljen investicioni proces.

Ogromna je šteta što nemamo konačno reformisano pravosuđe, jer kudikamo bismo lakše prošli poglavlja 23 i 24 nego sada, smatra Tadić.

Ocenio je i da je moguće vratiti penzije koje su smanjene, ali je dodao da je pitanje plata u javnom sektoru nešto drugo i da građani treba da znaju da država ima pravo da ih smanji usled krize.

Kao jedan od ključnih problema u Srbiji danas Tadić je naveo "dramatičan rast" broja apsolutno siromašnih i to sa 499.000 u 2012. na 635.000 u 2015. godini.

To je podatak koji Vlada Srbije, naveo je Tadić, zataškava lažno tvrdeći da je smanjen broj nezaposlenih u Srbiji.

"Vlast ne sme da prizna da smo u opasnosti, nego ide iz izbornog procesa u izborni proces, što znači iz vanrednog stanja u vanredno stanje, prikazujući da sve zavisi od toga da li će Aleksandar Vučić ostati na vlasti. To je izgradnja kulta ličnosti", smatra Tadić.

Osvrćući se na regionalnu saradnju, Tadić je ocenio da je više nego očigledno da vlast samo formalno prihvata ideju regionalne saradnje.

Radi se o politici stalnog paljenja vatre i gašenja požara, objasnio je, a kao primer naveo tenzije nastale u vezi sa pitanjem balističkih raketa.

"Ko se igra vatrom regionalnih sukoba i tenzija, tipa ko će imati više balističkih raketa, Hrvatska ili Srbija, kao i retoričkim nadmetanjima o spirali nasilja, posle odluka Međunarodnog suda u Hagu, taj ne razume koliko smo mi u opasnosti da potonemo u nasilje i da se iz toga ponovo izvlačimo decenijama", ukazao je Tadić.

On je ocenio da vlast neverovatno manipuliše međunarodnom podrškom, koja jednim delom stvarno dolazi iz sveta, ali samo zato što vlast sarađuje na temu Kosova i Metohije.

Sada imamo zakone Kosova i na severu, što nije bilo u moje vreme i nemao više mogućnost za izgradnju snažnih institucija za Srbe u tom delu Kosova i Metohije, ali i to je bolje nego da smo imali permanentni konflikt, zaključio je Tadić.

недеља, 25. мај 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом