Selo sa 250 parova blizanaca

Lekari već godinama pokušavaju da odgonetnu misteriju indijskog sela Kodini u kojem na 2.000 porodica ima 250 parova blizanaca.

Selo Kodini, u indijskoj državi Kerala, u kome živi svega 2.000 porodica, ima čak 250 parova identičnih blizanaca.

Kodini, po mišljenju genetičara, ima najveću populaciju blizanaca u Indiji, a možda čak i u svetu.

U poslednjih 5 godina 60 parova blizanaca je rođeno u selu, a samo tokom 2008, od 300 beba rođenih u selu bilo je 15 parova blizanaca. Ove godine se očekuje da njihov broj bude još veći, piše londonski "Telegraf".

"Ovo je pravo genetsko čudo", izjavio je lokalni lekar i "entuzijasta za blizance" Krišnan Sribidžu (40) koji već dve godine proučava "slučaj Kodini".

Mada je u selu zvanično registrovano 250 parova blizanaca, dr Sribidžu veruje da je njihov pravi broj u okviru granica sela, negde oko 300 do 350.

"Ono što fascinira je to da se broj blizanaca povećava svake godine, toliko da pretpostavljam da se broj blizanaca u poslednjih 10 godina udvostručio", smatra lekar.

U razgovoru sa seljanima ustanovio da je ovaj fenomen nastao pre 60 do 70 godina, odnosno tri generacije unazad.

"Budući da nisam u prilici da obavim detaljne biohemijske analize, ne mogu sa sigurnošću reći koji su razlozi doveli do ove pojave ali mislim da ima veze sa onim što seljani jedu i piju", rekao je dr Sribidžu.

"Ako je to u pitanju, a moglo bi se flaširati, to bi bilo od velike pomoći za neplodne parove", dodao je on.

Dr Sribidžu je, zbog položaja sela, odbacio genetski faktor kao objašnjenje za fenomen blizanaca, kao i veštačku oplodnju zbog toga što je prosto nedostupna seljanima.

On, takođe, ne veruje da je neobično visok broj blizanaca posledica nepoznatog zagađivača, navodeći da su sva deca rođena zdrava bez anomalija i deformiteta.

"Broj blizanaca na hiljadu stanovnika ovde je oko 45. To je šest puta više od globalnog proseka", objašnjava "entuzijasta za blizance".  

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи