Читај ми!

Šljivančanin na slobodi

Bivši oficir JNA Veselin Šljivančanin doputovao u Beograd pošto je Tribunal u Hagu odlučio da ga pusti na prevremenu slobodu. Šljivančanin je izdržao dve trećine kazne od 10 godina zatvora na koju je osuđen zbog zločina nad Hrvatima u Vukovaru 1991. godine.

Haški tribunal je odlučio da bivšeg oficira JNA Veselina Šljivančanina pre vremena pusti na slobodu jer je izdržao dve trećine kazne od 10 godina zatvora na koju je osuđen zbog zločina nad Hrvatima u Vukovaru 1991. godine. Šljivančanin je danas doputovao u Beograd.

Šljivančanina su uhapsile i u Hag izručile vlasti Srbije 2003. godine. U današnjoj odluci, predsednik Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju Patrik Robinson precizirao je da je Šljivančanin u pritvoru u Sheveningenu proveo 2.434 dana i da je dve trećine kazne izdržao zaključno sa 20. junom.

Usvajajući zahtev odbrane za prevremeno oslobađanje, sudija Robinson konstatovao je da je Šljivančanin izrazio "kajanje zbog strašnih događaja ne samo u Vukovaru, nego i širom bivše Jugoslavije", i saosećanje sa porodicama žrtava, naročito vukovarskih.

Kako piše u današnjoj odluci, Šljivančanin, međutim, "nije izrazio kajanje za svoje zločine, zato što ne povezuje sudbinu žrtava sa svojim delovanjem". Šljivančanin tvrdi da "njegovo učešće u ratu nije bilo nacionalno motivisano".

Sudija u odluci navodi i da se Šljivančanin primerno ponašao u pritvoru, gde je redovno pomagao u biblioteci i bio vrlo uključen u reorganizaciju pritvora u korist svih pritvorenika. Odluku o prevremenom oslobađanju Šljivančanina, sudije su donele jednoglasno.

Poništena pravosnažna presuda

Tribunal je Šljivančanina u decembru 2010. osudio na 10 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja mučenja oko 200 hrvatskih zarobljenika na farmi Ovčara kod Vukovara u jesen 1991.

Prvi put u istoriji Tribunala, apelaciono veće je time, posle vanrednog preispitivanja, poništilo svoju prethodnu pravosnažnu presudu kojom je u maju 2009. Šljivančanina osudilo na 17 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja ubistva zarobljenika na Ovčari, 20-21 novembra 2010.

Prvostepenom presudom iz 2007. godine Šljivančanin je bio osuđen na pet godina zatvora, takođe zbog pomaganja mučenja zarobljenika, ali je u konačnoj presudi Tribunal ocenio da je ta kazna bila preblaga i udvostručio je.

Šljivančanin je bio načelnik za bezbednost Gardijske brigade JNA kojom je komandovao Mile Mrkšić. Tribunal je Mrkšića zbog pomaganja zločina na Ovčari pravosnažno osudio na 20 godina zatvora.

Šljivančanin je uhapšen u junu 2003. u Beogradu, a na privremenu slobodu je bio pušten posle izricanja prvostepene presude u decembru 2007.

U pritvor u Sheveningenu vratio se 4. maja 2009, dan uoči izricanja presude kojom je bio osuđen na 17 godina zatvora. Šljivančanin je ostao u Sheveningenu i pošto je ta presuda bila poništena u decembru 2010. godine.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво