Javna optužba protiv Kapetana Dragana

Džemila Subašić prva je žena koja je javno optužila Dragana Vasiljkovića za silovanje žena u Istočnoj Bosni, u emisiji objavljenom na australijskoj TV mreži Ej-Bi-Si.

Australijska TV mreža Ej-Bi-Si emitovala je polusatnu emisiju o Draganu Vasiljkoviću, odnosno Kapetanu Draganu, u kojoj ga je jedna Bošnjakinja iz Zvornika optužila za zlostavljanje i višestruko silovanje za vreme rata u BiH.

Vasiljković, koji se s prekidima od januara 2006. godine nalazi u australijskom zatvoru zbog zahteva kojim Hrvatska traži njegovo izručenje, da bi mu sudila zbog sumnji za ratne zločine u Hrvatskoj, u Sidneju čeka odluku australijskog ministra unutrašnjih poslova o izručenju.

U emisiji "Forin korespondent" (Foreign Correspondent) TV stanice Ej-Bi-Si objavljen je iskaz hrvatskih ratnih zarobljenika o tome kako su ih u zatvoru u Kninu maltretirali Vasiljković i pripadnici njegove jedinice, a po prvi put je objavljen i iskaz Bošnjakinje Džemile Subašić koja je Vasiljkovića optužila za višestruka silovanja 1992. godine u Zvorniku, prenela je Hina.

Subašićeva je navodno s drugim uhapšenim ženama dovedena u hotel u Zvorniku, gde su seksualno zlostavljane. Na fotografiji koju joj je pokazao novinar Ej-Bi-Sija, prepoznala je Vasiljkovića kao čoveka koji ju je silovao, kao i druge žene.

Vasiljkovića, koji ima i hrvatsko i australijsko državljanstvo i koji je bio komandant dobrovoljačkih odreda u Krajini, Hrvatska traži zbog sumnje da je počinio ratne zločine nad zarobljenim pripadnicima hrvatske vojske i policije u Kninu u leto 1991. godine , kao i ratni zločin protiv civila u okolini Gline.

Hrvatska je zahtev za izručenje Australiji uputila 2006. godine, a 2007. godine je australijski sud pozitivno odlučio o hrvatskom zahtevu.

Vasiljković se žalio, a Savezni sud za Novi Južni Vels je 2009. godine poništio odluku o izručenju, pa je u septembru te godine pušten iz ekstradicionog pritvora.

Hrvatska se tada žalila preko astralijskog Tužilaštva, pa je Vrhovni sud 30. marta ove godine prihvatilo žalbu i poništio presudu Saveznog suda.

Posle te odluke australijskog Vrhovnog suda, Vasiljković je bio u bekstvu 43 dana do hapšenja u maju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво