Australija sutra odlučuje o izručenju Vasiljkovića

Savezni sud Australije sutra odlučuje o izručenju Dragana Vasiljkovića, poznatijeg kao kapetan Dragan, hrvatskim pravosudnim organima. Vasiljković se tereti za ratne zločine protiv civila, hrvatskih vojnika i zatvorenika u ratu početkom 1990-ih.

Savezni sud Australije sutra će odlučivati o izručenju Dragana Vasiljkovića, poznatijeg kao kapetan Dragan, hrvatskim pravosudnim organima, objavio je internet sajt "Indeks" pozivajući se na pisanje australijskog dnevnog lista "Di Ejž".

Hrvatsko pravosuđe traži Vasiljkovića zbog osnovane sumnje da je kao zapovednik srpskih vojnih snaga, koje su hrvatske vlasti smatrale paravojnim, na području bivše Republike Srpske Krajine početkom 1990-ih godina učestvovao u ratnim zločinima protiv civila, hrvatskih vojnika i zatvorenika.

"Indeks" podseća da je Vasiljković, kao australijski državljanin pod imenom Daniel Sneden, uhapšen 20. januara 2006. godine u Sidneju na osnovu međunarodne poternice koju je za njim raspisala Hrvatska i od tada se nalazi u australijskom zatvoru.

Prema optužnici koju je protiv Vasiljkovića podiglo Županijsko državno tužilaštvo u Šibeniku, on se tereti da je kao komandant vojne jedinice ratno delovao u suprotnosti sa Ženevskom konvencijom.

Optužen je da je u junu i julu 1991. godine u tvrđavi u Kninu, gde je tada bio smešten zatvor, ali i u selu Bruška kod Benkovca u februaru 1993. zlostavljao i ubijao zarobljenike, pripadnike Hrvatske vojske i policije.

Vasiljković se takođe tereti i da je u Glini tokom napada i zauzimanja lokalne policijske stanice, prigradskog naselja Jukinac, kao i sela Gornji i Donji Viduševac, uništavao civilne zgrade, pljačkao imovinu, proterivao i ubijao tamošnje stanovnike.

U decembru 2007. godine sud u Pertu doneo je presudu u kojoj je navedeno kako ne postoje valjani razlozi za neizručivanje Vasiljkovića Hrvatskoj, na koju se on žalio, a njegovi advokati su u postupku tvrdili da ne postoji potpisani hrvatsko-australijski sporazum o izručivanju.

Vasiljkovićevi pravni zastupnici takođe su tvrdili da Hrvatska nema ovlašćenje za procesuiranje ratnih zločina počinjenih na području bivše RSK, jer su, prema njima, i hrvatske vojne snage učestvovale u tom ratu, te da zločini za koje se Vasiljković tereti potpadaju pod haško pravosuđe, koje jedino može suditi na osnovu međunarodnog humanitarnog prava.

Posle dovršetka sudskog postupka, odnosno posle isteka roka žalbe i pošto sudska odluka o izručenju postane konačna, službeno rešenje o izručenju doneće australijski ministar za pravosuđe i carinu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво