Nema političke volje da se sudi zločincu

Direktor Centra "Simon Vizenta" iz Jerusalima, Ifraim Zurof, izjavio da u Mađarskoj ne postoji politička volja da se sudi bivšem oficiru fašističke mađarske vojske iz Drugog svetskog rata.

Ifraim Zurof, direktor centra "Simon Vizental" je izjavio da u Mađarskoj ne postoji politička volja da se sudi, bivšem oficiru fašističke mađarske vojske iz Drugog svetskog rata.Kepir koji ima 95 godina, danas, živi u Budimpešti.

Kepiro i dalje živi slobodno u Budimpešti, jer u Mađarskoj ne postoji politička volja da mu se sudi. A bez političke volje nema ni zadovoljenja pravde", rekao je Zurof na svečanosti u Novom Sadu na kojoj mu je uručena titula počasnog građanina Novog Sada. On je dodao da je i sam Kepiro priznao da je na dan fašističke Novosadske racije bio u gradu, kao oficir okupatorske madjarske vojske.

"A svi dobro znamo da su oni ti koji su izvršili masovno ubistvo nevinih Jevreja, Srba i Roma, građana Novog Sada. Iznenadjujuće je što čak ni danas nije toliko teško pronaći ubice i dokaze protiv njih, koliko je teško izvesti ih na sud i kazniti ih za njihova zlodela", kazao je Zurof.

U januaru 1942. godine pogubljeno je i pod led Dunava u Novom Sadu bačeno više od 1.300 Jevreja, Srba i Roma.Zurof je još poručio da protok vremena ni u kom slučaju ne umanjuje krivicu počinioca.

"Danas ne postoji opasnost da će Holokaust biti zaboravljen i učinjen je veliki napredak u preuzimanju pravnih mera protiv odgovornih za nedavne slučajeve genocida i etničkog čišćenja", rekao je direktor Centra "Simon Vizental".

Zurof je u više navrata apelovao na tužilaštvo u Mađarskoj da procesuira tužbu protiv Šandora Kepira. On je ranije objasnio da je Srbija Mađarskoj dostavila potrebnu dokumentaciju, koja dokazuje krivicu, Šandora Kepira.

Prema njegovim rečima, ukoliko Kepiro uskoro ne bude izveden pred sud, preti opasnost da i on, poput prošle godine preminulog ustaškog zločinca, Ive Rojnice, zbog poznih životnih godina, "izbegne pravdi".

Šandor Kepiro je osumnjičen i da je učestvovao u deportaciji novosadskih Jevreja u nacistički koncentracioni logor Aušvic.

Kepiro dva puta osuđen

U dokumentaciji koju je državnim organima Srbije doneo Ifraim Zurof, navodi se da je Kepiro bio u dva navrata osudjen zbog ratnih zločina.Kepira je Vojni sud Generalštaba mađarske vojske 1944. godine osudio na deset godina zatvora, zbog toga što nije bio odan vojsci i što je zbog Kepira vojska bila na lošem glasu.

Presuda je 31. maja 1945. godine, Uredbom načelnika Generalštaba Trećeg Rajha poništena i Kepiru je vraćen čin koji je ranije imao.Kepira je, zatim, Narodni sud u Madjarskoj 1946. godine osudio zbog ratnih zločina. Tu presudu Kepiro nije dočekao u Mađarskoj, već je pobegao u Argentinu, gde je boravio sve do pre nekoliko godina, kada se vratio u Budimpeštu.

Portparol Tužilaštva Srbije za ratne zločine, Bruno Vekarić, u više navrata je rekao da domaće tužilaštvo želi da zajednički sa Mađarskom reši slučaj Šandora Kepira. Vekarić je istakao da mađarski pravosudni organi vode istragu o Kepiru, ali da još uvek nisu pokrenuli postupak za njegovo hapšenje.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво