Ponovo odloženo suđenje Dragoljubu Simonoviću

Nastavak suđenja donedavnom predsedniku opštine Grocka Dragoljubu Simonoviću zbog sumnje da je druge optužene u ovom slučaju podstrekavao da u znak opomene zapale imovinu Milana Jovanovića, novinara portala "Žig info" 12. decembra prošle godine, odložen je za 14. februar.

Suđenje Dragoljubu Simonoviću odloženo je pred Drugim osnovnim sudom u Beogradu jer suđenje nije moglo tonski da se snimi, a Simonović kao ni ostali odgovorni nisu želeli da odgovaraju na pitanja suda i tužioca bez toga.

Suđenje je odloženo za 14. februar i biće održano u prostorijama suda u Palati pravde.

Simonović se tereti da je druge optužene u ovom slučaju podstrekavao da u znak opomene zapale imovinu Milana Jovanovića, novinara portala "Žig info" 12. decembra 2018. godine.

Simonović: Nisam pretio tužiocu

Iako je pretres odložen, bivši predsednik Grocke obratio se sudu kako bi opovrgao navode koje su pojedini mediji izneli posle prethodnog suđenje, na kojem je on izneo odbranu.

Simonović je tada, pored ostalog, rekao da posle ovog procesa, "tužiocu može da se desi da više uopšte ne bude i da ne radi kao javni tužilac".

"Poznato vam je da nisam i da neću komentarisati tok suđenja u medijima. Od prošlog suđenja do danas, mediji su pokušali moju diskusiju da prikažu kao vid pretnje. To je netačno i neistinito. Rekao sam da je zamenik javnog tužioca vršio nezakonite radnje u ovom slučaju. Tražićemo da se to utvrdi u sudskom postupku", rekao je Simonović.

Istakao je da postupajućem tužiocu nije uputio političku pretnju, niti javnotužilačkoj organizaciji, već da je govorio o tome da javni tužilac nije poštovao princip nezavisnosti i da je pojedine stvari prikrio.

"Da li će biti kriv za to, to je stvar suda", zakaljučio je Simonović i ponovio da mu nije bila namera da preti.

Njegov branilac je prethodno naveo da je uputio zahtev Visokom savetu sudstva, Društvu sudija Srbije, Udruženju tužilaca Srbije i Državnom veću tužilaca sa zahtevom da se suzdrže od komentarisanja slučaja.

Spreman da danas da iskaz je bio samo oštećeni Jovanović, ali mu sud to nije omogućio jer najpre optuženi treba da završe sa odogvorima na pitanja suda, tužioca i svojih advokata.

Simonović negira krivično delo

Bivši predsednik Grocke je na početku suđenja u celosti negirao krivično delo.

Ostala trojica optuženih – Aleksandar Marinković, Igor Novaković i Vladimir Mihailović, koji se terete za krivično delo "teško delo protiv opšte sigurnosti" delimično su priznala krivično delo i detaljno izneli svoje odbrane.

Drugo osnovno tužilaštvo optužnicom tereti Simonovića zbog podstrekavanja ovo troje optuženih da zapale imovinu Milana Jovanovića.

Tužilaštvo tvrdi da je Simonović podstrekao Mihajlovića da pronađe osobu od poverenja koja bi u vidu opomene Jovanoviću zapalila automobil, dajući mu precizne podatke o automobilu i gde se on nalazi.

Prema optužnici, Simonović je za to ponudio novčanu nadoknadu, nakon čega je Mihajlović podstrekao Novakovića, a on za to angažovao Marinkovića, koji je pristao da to učini kako bi mu Novaković otpisao dug.

U optužnici piše da Marinković 12. decembra 2018. godine, oko 3.20, u ulici Grobljanska 21 došao do garaže oštećenog gde se nalazilo putničko vozilo, ciglom razbio prozor ulaznih vrata garaže i u nju ubacio molotovljev koktel, u predelu zadnjeg dela vozila, pri čemu se po podu prolio benzin, što je izazvalo požar u unutrašnjosti garaže i automobila.

Požar se potom proširio i na povezani stambeni objekat u nastavku (kuću), "izazivajući opasnost po život i telo oštećenih".

"Na taj način pričinjena im je i šteta velikih razmera od 5.648.299,63 dinara", navodi tužilaštvo u optužnom predlogu

Tužilaštvo traži zatvorske kazne za optužene

Za Simonovića tužilaštvo je u optužnici predložilo sudu da mu izrekne kaznu od osam godina zatvora, za Mihajlovića i Novakovića, kao saučesnike, kaznu od pet godina zatvora, a za Marinkovića kao izvršioca šest godina zatvora.

Tužilaštvo je optužnicom takođe predložilo da se svoj četvorici izrekne i mera bezbednosti zabrane približavanja i komunikacije sa oštećenim Milanom Jovanovićem i Jelom Deljanin.

Bojana Cvetković Šijacki je ranije priznala je da je pomogla u paljenju kuće novinara, a posle zaključivanja sporazuma o priznanju krivičnog dela s Drugim osnovnim tužilaštvom u Beogradu, osuđena je na šest meseci kućnog zatvora sa elektronskim nadzorom i novčanu kaznu od 50.000 dinara.

Jovanović je od početka tvrdio da je napadnut isključivo zbog svog pisanja o aferama predsednika Opštine, koji je inače bio i član Glavnog odbora SNS-a.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво