Vatra na Staroj planini pod kontrolom, lokalizovani požari u Pčinjskom okrugu

Na Staroj planini požar je na 90 procenata površine ugašen, dok je na 10 odsto lokalizovan. Požari na teritoriji Bosilegrada, Trgovišta i širem obodu Vranja su takođe lokalizovani. Tek kada se ugase svi požari, procenjivaće se nastala šteta.

Izuzetnim naporima vatrogasaca, žandarmerije i dobrovoljaca, posle pet dana zaustavljeno je širenje vatre na Staroj planini

Deo požara iznad sela Dojkinci je pod kontrolom, vatrogasci i Žandarmerija uspeli su da spreče da vatra zahvati šumski kompleks Arbinje.

Iznad sela Topli Do situacija je bila teža zbog nepristupačnog terena, a vatrogasci su bili prinuđeni da pešače i po nekoliko kilometara. 

Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić potvrdio je novinarima da na teritoriji Stare planine nema aktivnog plamena.

"Ima džepova koji su nepristupačni, ali nema širenja požara. Svi ljudi, 107 vatrogasaca iz cele Srbije, 30 pripadnika žandrarmerije, meštani, svi su dobro. Spaseni su veliki šumski kompleksi", istakao je Marić.

Vatrogasci pripravni, procenjuje se šteta 

Vatrogasci i pripadnici vojske Srbije će ipak dežurati i naredna tri-četiri dana da se vatra ne bi razbuktala ponovo.

Procenjuje se da je na Staroj planini izgorela površina od oko 1.000 hektara, od čega su 90 odsto pašnjaci i nisko rastinje, a 10 odsto šume. 

Na području Stare planine od sinoć povremeno pada kiša, što je olakšalo posao vatrogascima.

Lokalizovani požari u Trgovištu i Bosilegradu

Predrag Marić je rekao da na teritoriji Bosilegrada, Trgovišta i širem obodu Vranja nema aktivnih požara, da su oni lokalizovani, ali da će se u narednim danima i na tom području nastaviti dežurstva.

Lokalizovan je požar iznad Radovnice u Trgovištu, sada su vatrogasci, vojnici, meštani angažovani prema granici sa Severnom Makedonijom, gde gori deo bukove šume.

U ataru bosilegradskog sela Plameno smanjuje se teritorija pod požarom.

U opštinama Trgovište i Bosilegrad angažovano je više od 100 pripadnika Četvrte brigade kopnene vojske. 

U Vranju nema više aktivnih požara, a posledice su vidljive. Gorelo je u brdu u blizini grada, iznad naseljenog mesta, ali nisu bili ugroženi ljudi i objekti.

Ljudski faktor najčešći uzrok 

Iako nema dostupnih podataka kako su se požari dogodili, nadležni navode da je uglavnom u pitanju ljudski faktor.

"Uhvatili smo same počinioce u njivama koji pale strnjiku, odmah su ugasili, tako da ima efekta na terenu. Uglavnom su to bile intervencije u moravskim selima, što se tiče ovih planinskih sela, nažalost to su nepristupačni predeli i tu su već požari krenuli, tako da tu nismo imali pozitivnijeg efekta, odnosno nismo mogli da uhvatimo počinioce", kaže Ivica Tašković, načelnik Komunalne policije u Vranju.

Kazne za paljenje vatre na otvorenom su od 10.000 do 1.000.000 dinara, u zavisnosti od toga da li je u pitanju fizičko ili pravno lice.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво