Krivična prijava protiv Kučana za ratni zločin

Tužilaštvu za ratne zločine Srbije podneta je krivična prijava protiv bivšeg predsednika Slovenije Milana Kučana, koja ga tereti za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika i za genocid u leto 1991. godine, piše "Politika". Kučan smatra da će o njegovoj ulozi suditi istorija.

Beogradski list, pozivajući se na svoje izvore, piše da su krivičnom prijavom obuhvaćeni i Janez Slapar, koji je u to vreme bio načelnik republičkog štaba Teritorijalne odbrane Slovenije, zatim Franc Anderlič, tada komandant TO Južnoprimorske pokrajine Slovenije, kao i još trojica neposrednih izvršilaca zločina.

Njima se, prema pisanju Politike, na teret stavlja da su kršili pravila međunarodnog prava iz Ženevske konvencije za vreme oružanog sukoba, koji je trajao od 27. juna do 7. jula 1991. na teritoriji Slovenije, između Jugoslovenske narodne armije i Saveznog sekretarijata za unutrašnje poslove SFRJ na jednoj strani, i oružanih sastava TO Slovenije i drugih paravojnih formacija rukovodstva Slovenije (tzv. Narodne zaštite) na drugoj strani.

Krivičnu prijavu je podneo advokat Dušan Bratić, koji istažuje zločine nad pripadnicima JNA i civilima tokom ratnih sukoba na prostoru bivše SFRJ devedesetih godina prošlog veka.

U prijavi se navodi da je grupa pripadnika TO Slovenije, 29. juna 1991, u mestu Skofje, u neposrednoj blizini istoimenog graničnog prelaza između tadašnje SFRJ i Italije, u vreme primene Sporazuma o prekidu vatre između strana u oružanom sukobu otvorila vatru iz automatskih pušaka na kolonu sastavljenu od pet terenskih vozila JNA.

Bratić ističe da je Kučan tada bio predsednik Slovenije i imao efektivnu komandnu vlast nad svim oružanim formacijama, pa ulazi u red glavnih ratnih zločinaca u razbijanju Jugoslavije.

"Kučan ne samo da nije preduzeo ništa da se kazne izvršioci, već je podsticao na izršenje ratnih zločina, pa su do 8. jula 1991. izvršeni brojni ratni zločini prema civilnom stanovništvu, među kojima su i žene i deca pripadnika JNA, ranjenici, sanitetsko osoblje, zarobljenici, vojnici koji su položili oružje", kaže između ostalog Bratić, a prenosi Politika.

Kučan: O mojoj ulozi će svedočiti istorija  

Nekadašnji predsednik Slovenije, Milan Kučan, protiv kojeg je advokat Dušan Bratić podneo tužbu srpskom tužilaštvu za ratni zločin i razbijanje Jugoslavije, smatra da to ne zaslužuje nikakav komentar, te da će o njegovoj ulozi suditi istorija. 

Kučan je povodom pisanja Politike o Bratićevoj krivičnoj prijavi za Radio Sarajevo rekao da te optužbe ne vode računa ni o činjenicama ni o istorijskom kontekstu. "Također, ne uvažavaju činjenicu da je sutra 28. juni, Vidovdan, i 30 godišnjica poznatog govora Slobodana Miloševića na Gazimestanu u kojem je obznanjena politika koja je do kraja razbila Jugoslaviju i onemogućila normalan život svih građanima Jugoslavije. Što se tiče moje uloge, o njoj će posvedočiti istorija", rekao je Kučan.

Krivičnom prijavom koju je protiv Kučana podneo Bratić obuhvata i Janeza Slapara, koji je u to vreme bio načelnik štaba Teritorijalne obrane Slovenije, nekadašnji zapovednik TO Južnoprimorske pokrajine Slovenije Franc Anderlič, kao i još trojicu neposrednih izvršitelja zločina.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи