UNS: Da li će fotografija iz Albanije pomoći u istrazi nestanka Ljubomira Kneževića?

Udruženje novinara Srbije je saopštilo da nije dobilo odgovor od Specijalnog tužilaštva za ratne zločine u Hagu da li će istraživati nestanak novinara Ljubomira Kneževića.

Sestra kidnapovanog Srbina na KiM, Milena Parlić, videla je u januaru 2011. tekst na portalu Bi-Bi-Sija objavljen maja 2010. godine, dopunjen fotografijom Asošiejted presa. Kraj slike muškaraca u koloni stoji naznaka da je reč o izbeglicama sa Kosova, snimljenim 1999. u izbegličkom kampu u blizini Kukeša u Albaniji, podseća UNS u saopštenju.

Milena Parlić tvrdi da su na slici njen brat Vladan Mladenović i njegov prijatelj Branimir Mihajlović, kidnapovani 1999. u mestu Gojbulja u opštini Vučitrn.

"Uveličala sam fotogafiju i odmah sam ga prepoznala. Vidi se da je to Albanija i tu je verovatno završio. Po čijem nalogu to izgleda nikada nećemo saznati", rekla je svojevremeno Milena Parlić za frankfurtske Vesti.

Njen brat Vladan Mladenović otišao je 23. juna 1999. u posetu prijatelju Branimiru Mihajloviću u selo Gojbulja.

Dva dana kasnije zajedno sa još petoricom Srba je kidnapovan i od tada mu se gubi svaki trag.

Osumnjičen je Gani Imeri, komandant OVK u vučitrnskoj oblasti koga su prepoznali i naknadno identifikovali svedoci otmice.

Uhapšen je novembra 2001, a advokatkinja koja je zastupala porodice žrtava, Stoja Đuričić, odmah je tražila proširenje istrage, sumanjajući da su Imeri i njegova grupa odgovorni i za nestanak Ljubomira Kneževića, dopisnika Politike i novinara Jedinstva.

Đuričić je označila Ganija Imerija i Ganija Đelja kao naredbodavce i još petoricu kao neposredne izvršioce, sumnjajući da su odgovorni za kidnapovanje 23 Srba i Roma u opštini Vučitrn, nestalih i otetih u periodu od decembra 1998. godine do avgusta 2000. godine.

U zahtevu za proširenje istrage poslatom Okružnom sudu u Mitrovici, Đuričić je kao dokaz predložila saslušanje oštećenih svedoka.

Istraga obustavljena, nestao deo dokumentacije

Međutim, nakon pretnji zaštićenom svedoku, izuzeća međunarodnog sudije i tužioca na zahtev odbrane, istraga protiv Ganija Imerija se survala i on je pušten na slobodu, iako su ga žrtve prepoznale kao otmičara, podseća UNS u saopštenju.

Tek nakon toga je razmatrano proširenje istrage, odnosno ispitani su dodatni svedoci koje je Đuričićeva predložila. Istraga je ubrzo obustavljena.

Advokatkinja Đuričić je preminula 2002. i ona je jedina koja je povezala kidnapovanja Srba u Vučitrnu u istražnu celinu. Odnosno, naznačila policiji Unmika vezu između otmica i zato tražila objedinjenu istragu u jednom postupku.

Kao što je pod sumnjivim okolnostima istraga obustavljena, tako je i deo dokumentacije iz istrage nestao.

Euleks: Unmik nam nije predao istragu

Do 2014. godine porodice apeluju, a tužilaštva na Kosovu ne istražuju kidnapovanje Srba iz Vučitrna.

Kada je Savetodavna komisija za ljudska prava Unmika zatražila više informacija, načelnik sekretarijata Osnovnog javnog tužilaštva u Mitrovici obavestio ih je da je Unmikov međunarodni tužilac zadužen za ovu istragu uzeo originalni istražni spis, a da po okončanju slučaja, spis nije zaveden u arhivu tog tužilaštva.

Saznaje se i da je policija Unmika pretražila stan, kancelariju i vozilo Imerija i zaplenila veliki broj dokumenta, foto i video materijala, kompjutersku opremu, oružje i municiju, ali je nejasno šta se sa tim stvarima desilo.

Euleks potom tvrdi da im Unmik nikada zvanično nije predao tu istragu.

O nestanku novinara Ljubomira Kneževića, misija vladavine prava EU, devet godina na pitanja UNS-a odgovara da "nemaju dostupnih informacija".

Porodice žrtava očekuju da Specijalni sud podigne optužnice

Kada je reč o kidnapovanju šestorice Srba iz Gojbulje, Milena Parlić nikada nije poverovala da nije bilo dovoljno dokaza protiv Imerija.

Čak veruje da je on i priznao otmicu, a od istrage je očekivala da otkrije po čijem nalogu i kome ih je predao.

"Slučaj ne može da bude čistiji i jasno je ko ih je oteo. I može da se pokrene istraga, da on prizna šta je uradio i kome ih je predao. Čovek je hapšen, postoje svedoci, a ne procesuira se zločin. On slobodno šeta, a mi ne znamo čak ni sudbinu mog brata. Uopšte ne znam šta ćemo dalje, ali neću da odustanem. Oni moraju da snose odgovornost, jer na kraju, to što nisu istražili do kraja je vrsta saučesništva", ispričala je Milena Parlić frankfurtskim Vestima.

Švajcarski senator Dik Marti, predstavljajući 2010. u Savetu Evrope izveštaj o trgovini ljudskim organima na Kosovu, podsetio je da je u haotičnom periodu između 1999. i 2000. godine, odnosno od kraja bombardovanja do uspostavljanja Unmika, vlast na celoj teritoriji vršila OVK, a to je period kada su počinjeni zločini.

"Ljudi su kidnapovani, deportovani u Albaniju. Znate da je Euleks otvorio proces koji se odnosi na tajne zatvore, tu se pominje Kukeš na severu Albanije", istakao je Marti.

Od tada porodice žrtava očekuju da Specijalni sud za ratne zločine na Kosovu podigne optužnice u nadi da će na taj način konačno saznati istinu o najmilijima.

Kada je reč o oceni rada istražnih organa UN na Kosovu, to najbolje opisuje zaključak Savetodavne komisije da "Umnik nije učinio nikakav suštinski napor da na sistematičan i koordinisan način istraži nestanak i ubistvo velikog broja kosovskih Srba u slučajevima gde je postojao očigledan sled istrage koji bi doveo do počinilaca za koje se sumnjalo da su pripadnici OVK".

Komisija ističe da su neke istrage obustavljene odmah nakon prijema početnih informacija, a neaktivnost policije Unmik je pravdana tvrdnjom da te istrage "nisu smatrane prioritetom".

Takođe, podseća i na interni memorandum policije Unmika i Odeljenja pravde iz 2003. koji kaže da bi zarad čuvanja ograničenih istražnih resursa, policija trebalo da se usredsredi samo na istragu zločina "u kojima je postojala velika verovatnoća identifikovanja osumnjičenih".

Udruženje novinara Srbije nije dobilo odgovor od Specijalnog tužilaštva za ratne zločine u Hagu da li će istraživati nestanak novinara Ljubomira Kneževića.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи