Zaplenjeno više od tone sumnjive garderobe

Carinski službenici su u prethodnih nekoliko dana zadržali skoro 7.500 odevnih predmeta zbog sumnje da povređuju pravo intelektualne svojine, saopštila je danas Uprava carina.

Carinska služba, kako se dodaje, prekinula je postupak carinjenja za robu za koju sumnja da je plagijat, kako bi se ovlašćeni nosioci prava intelektualne sredine izjasnili da li je roba krivotvorena.

Na Terminalu Gradina u četvrtak, prilikom kontrole robe iz Turske, namenjene uvozniku iz BiH, utvrđeno je da za približno 250 kilograma garderobe postoji sumnja o povredi prava intelektualne svojine. 

Reč je o 2.300 muških, ženskih i dečjih majica, kompleta, košulja, bluza, farmerica, torbi i čarapa sa oznakama robnih marki "Zara", "Patrolne šape", "Mini Maus" i "Tomi Hilfiger".

Narednog dana je na ovom istom robnom carinskom terminalu, u kamionu koji je takođe za tržište u BiH iz Turske prevozio tekstilnu robu otkriveno da je gotovo 900 kilograma garderobe pod sumnjom da povređuje pravo intelektualne svojine brendova "Kelvin Klajn", "Tomi Hilfinger", "Polo", "Guči", "Armani", "Pol end šark", "Lakost", "Najk" i "Adidas".

Zadržano je oko 4.500 muških košulja, jakni, trenerki i donjeg veša i dečje garderobe sa likovima i oznakama spajdermena, patrolnih šapa i Miki Mausa.

Prilikom dubinske kontrole kod mesta Bogutovac, na putu Kraljevo Raška, carinici su u sredu radi kontrole zaustavili kombi kurirske službe.

Prilikom pregleda pošiljaka otkriveno je da skoro 400 odevnih predmeta ne prati adekvatna dokumentacija o poreklu i plaćenim dažbinama, te se sumnja da povređuju pravo intelektualne svojine.

Među zadržanom garderobom najviše je majica i trenerki "Adidas" i "Najk", pidžama sa dečjim crtanim junacima i ženskih tašni "Prada", "Ges", "Zara" i "Luj Viton".

"Nosilac prava intelektualne svojine ima rok od 10 radnih dana da podnese Upravi carina pisanu saglasnost da je roba krivotvorena i da saglasnost za njeno uništenje", naveo je načelnik u Odeljenju za zaštitu intelektualne svojine Uprave carina Nebojša Anđelković.

Kako je ukazao, osim rizika koji predstavljaju za potrošače zbog sumnjivog kvaliteta, krijumčareni krivotvoreni proizvodi i piraterija pogađaju mnogo šire slojeve društva, nanoseći štetu, pre svega državnom budžetu i onima koji legitimno posluju.

Od profita ostvarenog nezakonitom distribucijom i prodajom robe na crnom tržištu često se finansiraju drugi vidovi kriminala, naveo je Anđelković.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи