Državljanima Australije određen ekstradicioni pritvor

Specijalni sud u Beogradu odredio je ekstradicioni pritvor dvojici australijskih državljana Tristanu Votersu (34) i Rohanu Arnoldu (44), koji su 16. januara uhapšeni u beogradskom hotelu "Metropol Palas" zbog sumnje da su učestvovali u međunarodnom švercu kokaina.

Voters i Arnold su do danas bili smešteni u Prihvatilištu za strance, a nakon odluke Suda, prebačeni su u pritvor Okružnog zatvora u Beogradu (CZ).

Njima je sudija za prethodni postupak odredio ekstradicioni pritvor radi sprovođenja postupka za izručenje lica čije se izdavanje zahteva, a po raspisanim međunarodnim poternicama Interpola Kanbera, precizirala je portparolka Suda Bojana Stanković za Tanjug. 

Ekstradicioni pritvor im je određen zbog postojanja okolnosti koje ukazuju da će se sakriti ili pobeći u cilju ometanja postupka odlučivanja o zamolnici, dodala je Stankovićeva.

Napomenula je da protiv tog rešenja okrivljeni i njihovi branioci imaju pravo da u roku od tri dana od prijema rešenja ulože žalbu vanraspravnom veću suda. 

Trećem uhapšenom u akciji u "Metropolu", Dejvidu Kembelu (48), prošle sedmice je određen pritvor do 30 dana zbog opasnosti od bekstva, zbog pištolja koji je kod njega pronađen, odnosno zbog sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.

Sva trojica su uhapšena po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal, koje je postupalo po zamolnici autralijskih istražnih organa iz novembra prošle godine u okviru međunarodne istrage šverca droge. 

Libanski državljanin Dijab Geagea (40), koji je uhapšen tokom iste akcije u "Metropolu", takođe je u pritvoru zbog opasnosti od bekstva, a zbog sumnje da je izvršio krivično delo falsifikovanje isprave, odnosno što je imao lažni pasoš.

Koliko može da traje ekstradicioni pritvor 

Inače, ekstradicioni pritvor može da traje najduže do izvršenja odluke o izručenju, ali ne duže od godinu dana od dana pritvaranja lica čije izrucenje se zahteva, počev od 24. januara 2018, napomenula je Stankovićeva.

Dodala je da Sud, po isteku svaka dva meseca od pravosnažnosti rešenja o određivanju pritvora, po službenoj dužnosti ispituje da li postoje razlozi za produženje ili ukidanje pritvora.

Prema odredbama Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, nadležni organi Australije dužni su da podnesu zamolnicu za njihovo izručenje u roku od 18 dana od dana pritvaranja, s tim da sud na zahtev nadležnog organa može da produži ovaj rok najviše do 40 dana.

Ukoliko nadležni organi ne postupe u pomenutom roku, sud može da ukinune pritvor Arnoldu Rohanu Piteru i Votersu Tristanu Egonu Sebastijanu.

Što se tiče samog postupka izručenja traženih osoba, sudija za prethodni postupak preduzima odgovarajuće radnje po dostavljenoj zamolnici za izručenje, pa nakon toga dostavlja spise predmeta krivičnom vanraspravnom veću koje donosi odluku da li su ispunjene pretpostavke za izručenje. 

Odluku o izručenju donosi ministar 

Konačnu odluku o izručenju donosi ministar pravde Srbije.

Što se tiče molbe Australije za njihovo izručenje, kako je Tanjugu danas rečeno u Ministarstvu pravde Srbije, ona još nije stigla.

U akciji koju su u "Metropolu" sproveli operativci Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) uhapsili su Votersa, Arnolda i Kembela i tada su njih je zaplenili veliku količinu novca.

Reč je o 638.020 evra, 11.350 australijskih dolara, 4.000 američkih dolara, 18.300 čeških kruna, 528.000 vijetnamskih donga, 9.000 japanskih jena, 2.940 kineskih juana, 2.500 tajlandskih bahta, 863 singapurska dolara, 112.000 dinara, kao i jedan pištolj.

Prema policijskom saopštenju nakon hapšenja, istraga protiv njih je počela u aprilu 2017. godine, kada je u luku Sidnej iz Kine stigao kontejner sa čeličnim cevima u čijim šupljinama je pronađeno 1.280 kilograma kokaina, koji je bio spakovan u 2.576 paketa.

Zaplenjeni narkotici su bili odlične čistoće, a njihova tržišna vrednost je procenjena na 500 miliona australijskih dolara.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи