Mehanizam razmatra da slučaj Radete i Jojića preda Srbiji?

Slučaj protiv dvoje srpskih radikala Vjerice Radete i Petra Jojića optuženih za zastrašivanje svedoka u postupku koji je vođen protiv lidera SRS Vojislava Šešelja mogao bi da iz Mehanizma za međunarodne krivične sudove u Hagu bude prebačen u Srbiju, proizilazi iz odluke sudije Aminate Luis Runeni N'gum.

Sudija je uputila predsedniku Mehanizma ovaj predmet kako bi imenovao sudiju koji će se baviti upućivanjem slučaja protiv Jojića i Radete "državi u skladu sa članom šest Statuta Mehanizma", ali nije precizirala kojoj državi.

Dodala je da bi to bilo u interesu pravde i ekspeditivnosti.

Član 6 Statuta kaže da Mehanizam može da nakon potvrđivanja optužnice slučaj prebaci državi - na čijoj je teritoriji izvršeno krivično delo ili državi u kojoj su uhapšeni ili pak "državi koja je voljna spremna da prihvati takav slučaj, a njeni organi da odmah upute slučaj odgovarajućem sudu".

Član 6 Statuta predviđa i da Mehanizam sprovodi monitoring nad procesomn koji se vodi pred nacionalnim pravosuđem, a ima mogućnost i da u slučaju nepoštovanja uslova za upućivanje slučaja, svoju odluku povuče i slučaj preuzme nazad.

Mehanizam ovlašćen da vodi i okonča slučajeve u kojima je podignuta optužnica pred Haškim tribinalom, koji je 30. novembra okončao svoj rad.

Radeta i Jojić optuženi su za krivično delo nepoštovanja suda, odnosno, jer su navodno zastrašivali svedoke u slučaju protiv predsednika SRS Vojislava Šešelja, koji je pred Tribunalom prvostepeno oslobođen.

Pošto su srpski pravosudni organi konstatovali da nema uslova za njihovo izručenje, jer ni statut Saveta bezbenosti Ujedinjenih nacija o radu Tribunala, kao ni srpski Zakon o saradnji sa Haškim tribunalom ne predviđaju to krivično delo, Srbija nije postupila po nalozima Tribunala za njihovo hapšenje i izručenje koji su izdati u januaru 2015. godine.

Za Jojićem i Radetom, po naredbi Trinunala, raspisane su crvene Interpolove poternice sa nalogom za hapšenje.

Treći optuženi u ovom slučaju Jovo Ostojić je preminuo, pa je protiv njega postupak obustavljen.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво