Priština, rasipa se front protiv Specijalnog suda za zločine OVK

Osmorica poslanika kosovskog parlamenta povukla su potpise sa inicijative za ukidanje Specijalnog suda za zločine OVK, čime je, praktično, okončana višednevna politička kriza u kojoj su, ponovo, ključnu ulogu odigrale zapadne diplomate. Demokratska partija Kosova najavljuje novu akciju usmerenu ka ukidanju suda.

Dvojica poslanika Alijanse za Kosovo Bedžeta Pacolija i šestorica poslanika Inicijative za Kosovo povukla su potpise sa zahteva da se raspiše sednica parlamenta na kojoj bi se raspravljalo o ukidanju Specijalnog suda za zločine OVK, čime je ova inicijativa, na neodređeno vreme, skrajnuta sa kosovske političke scene.

"Ostali su potpisi 35 poslanika i sa njima nije moguće sazvati bilo kakvu sednicu. Ovo se završilo tako što su kosovski lideri izgubili kredibilitet", rekao je za televiziju Dukađini poslanik Ilir Dedaj.

Prvobitno, zahtev za parlamentarnu raspravu o ukidanju suda, koji je formiran pre gotovo tri godine kako bi se procesuirali zločini koje su tokom i neposredno posle rata počinili pripadnici OVK, potpisala su 43 poslanika, ali se podrška ovoj inicijativi topila kako se pojačavao međunarodni pritisak na prištinske lidere.

Lideri stranaka proisteklih iz Oslobodilačke vojske Kosova, uz podršku predsednika Hašima Tačija, premijera Ramuša Haradinaja i predsednika parlamenta Kadrija Veselija, pokušali su u petak da izdejstvuju sazivanje sednice parlamenta i anuliranje zakona o Specijalnom sudu.

Dva pokušaja da se održi bar sednica predsedništva parlamenta propala su posle bojkota Demokratskog saveza Kosova, pokreta Samoopredeljenje i Srpske liste, a prvi čovek parlamenta Kadri Veseli je, nakon serije sastanaka sa zapadnim ambasadorima, svega dan kasnije poslao poslanike na odmor do sredine januara.

Za anuliranje zakona o Specijalnom sudu, čije se prve optužnice očekuju sredinom februara, potrebna je podrška 61 od ukupno 120 poslanika u kosovskom parlamentu, pa zapadne diplomate smatraju da je ta inicijativa praktično okončana.

Sa takvim stavom ne slažu se poslanici Demokratske partije Kosova, koji smatraju da će parlament o tom pitanju raspravljati posle praznika.

"Nismo odustali i nismo povukli zahtev. Tražili smo hitnu sednicu... Sada je sve u rukama predsednika parlamenta", rekao je za dnevnik Zeri Nait Hasani, koji se prvi potpisao na zahtev za sazivanje sednice.

Kadri Veseli, predsednik parlamenta i nominalno prvi čovek DPK otkako je Tači izabran za predsednika, jedan je od mogućih optuženika novog suda, uz još nekolicinu bivših komandanata OVK, uključujući i Hašima Tačija i Ramuša Haradinaja.

Veseli, Tači i Haradinaj bi se, prema pisanju kosovskih medija, mogli naći u drugoj grupi optuženika, nedugo pošto sredinom februara budu objavljene prve optužnice.

Pozivajući se na izvore bliske Specijalnom sudu, prištinski portal Insajderi naveo je da će se pred tim tribunalom, u prvoj grupi optuženika naći Daut Haradinaj zbog slučaja "Radonjičko jezero", Azem Sulja zbog serije ubistava političkih rivala, kao i još nekolicina bivših komandanata OVK.

Iz Specijalnog suda, međutim, do sada nije procurila nijedna informacija koja bi potvrdila te spekulacije.

Iako se, prethodno, oštro protivio formiranju suda, pokret Samoopredeljenje nije podržao poziv na ukidanje suda, tvrdeći da inicijativa predstavlja pokušaj ključnih ljudi kosovske politike da se ne nađu u optuženičkoj klupi.

Istovremeno, ta stranka optužila je Tačija, Haradinaja i Veselija da su, u pokušaju da spasu političke karijere, naneli silnu štetu međunarodnom ugledu Kosova.

Tači, Haradinaj i Veseli su, u petak kasno uveče, bili na korak do sazivanja sednice, sve dok se u zgradi parlamenta nije pojavio ambasador SAD Greg Delavi i upozorio lidere kosovskih stranaka da rizikuju ozbiljnu međunarodnu izolaciju ukoliko bude oboren zakon o Specijalnom sudu.

Specijalni sud, pod okriljem Evropske unije, formiran je 2015. godine kako bi se procesuirali slučajevi protiv pripadnika OVK za zločine počinjene tokom i posle rata na Kosovu. Istraga o tim zločinima počela je posle izveštaja specijalnog izvestioca Saveta Evrope Dika Martija.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво