Simatovićeva odbrana: SDB sprečavao širenje rata na Srbiju

Odbrana Franka Simatovića Frenkija sugerisala je pred sudom u Hagu da su snage Službe državne bezbednosti Srbije od 1991. do 1995. delovale u Baranji, u Hrvatskoj, u cilju zaštite tamošnjih Srba i sprečavanja širenja rata na Srbiju.

Svedok optužbe RFJ-151 je potvrdio reči odbrane. Dodao je, međutim, da su se "crvene beretke", istovremeno, bavile i kriminalom, nazivajući to "hobijem" Vasilija Mijovića, koji je 1995. komandovao jedinicom u tom području.

U javnom delu zasedanja, Simatovićev branilac Vladimir Petrović nije svedoka direktno ispitivao o njegovom glavnom iskazu da su "crvene beretke" SDB-a Srbije učestvovale u proterivanju, ubijanju i pljačkanju nesrpskih civila u Baranji.

Simatović, tadašnji operativni oficir te službe, i njemu pretpostavljeni Jovica Stanišić optuženi su za zlodela tokom ratova u Hrvatskoj i BiH, 1991-95.

Unakrsno ispitujući svedoka, Simatovićev branilac je sugerisao da su zločini nad Hrvatima i Mađarima u Baranji počinjeni u "haosu" nastalom posle povlačenja hrvatske policije iz Belog Manastira.

"Da, to je bio period anarhije, kada je jedna vlast otišla, a druga se nije uspostavila", odgovorio je RFJ-151, koji je tada bio pripadnik službe bezbednosti u Belom Manastiru.

Svedok je rekao i da se iz nekih sela hrvatsko stanovništvo samo iselilo, na poziv Hrvatske demokratske zajednice.

RFJ-151 je prihvatio i sugestiju branioca da su se od naoružanih srpskih jedinica, "koje su, potom, vršljale po Baranji", plašili i lokalni Srbi, naročito dobrostojeći.

"Da, nisu smeli da zaštite Hrvate... Ko je imao duže oružje, imao je veću vlast", naznačio je svedok.

Branilac Petrović je sugerisao i da su zagovornici "radikalnijeg pristupa" prema Hrvatima u Baranji bili prvaci tamošnje Srpske demokratske stranke.

RFJ-151 je i to prihvatio kao tačno, precizirajući da je "radikalniji pristup" uključivao "maltretiranje, iseljavanje i ubistva" u Baranji koja je bila "izvan borbenih dejstava".

Svedok je potvrdio i da je u selu Bilje, koga su u septembru 1991. napale i zauzele srpske snage, bile hrvatske oružane formacije, ali je odbio braniočevu tvrdnju da u selu uopšte nije bilo civila.

RFJ-151 je ponovio da su napad izvele lokalna Teritorijalna odbrana i "jedna manja jedinica Službe", uz artiljerijsku i vazdušnu podršku JNA.

Potvrdio je da je TO bila pod komandom JNA, ali je rekao da "ne zna" da li je JNA komandovala celom operacijom.

"O upadu hrvatskih diverzanata u Srbiju"

Dokazujući da je delovanje "crvenih beretki" SDB-a Srbije u Baranji bilo neophodno za sprečavanje širenja rata u Srbiju, advokat Petrović je svedoka ispitivao o upadu hrvatskih diverzanata u Srbiju u zimu 1992. godine.

RFJ-151 je potvrdio da se, u februaru 1992, grupa hrvatskih diverzanata u uniformama JNA prevezla preko Dunava u Srbiju, amfibijskim vozilom u kojem je nosila "tri tone eksploziva".

Na sugestiju Simatovićevog advokata, svedok je potvrdio i da je cilj te grupe bilo miniranje Batinskog mosta kod Apatina, jedine veze između Vojvodine i Baranje.

Pošto je grupa bila otkrivena i razbijena u Srbiji, u Baranju je stigla Jedinica za antiteroristička dejstva SDB-a Srbije, izjavio je RFJ-151.

Angažovanje te jedinice u Baranji 1995. godine, Simatovićeva odbrana nastojala je da prikaže kao deo napora da se, posle pada Kninske Krajine i velikog talasa srpskih izbeglica koji je zahvatio Srbiju, spreči da se to ponovi u Istočnoj Slavoniji i Baranji.

Svedok je potvrdio da je jedinica Vasilija Mijovića "umirivala stanovništvo", sugerišući da metodi nisu bili uvek prihvatljivi.

RFJ-151 je danas završio svedočenje, a ponovljeni haški proces Stanišiću i Simatoviću biće nastavljen u utorak, 26. septembra, iskazom sledećeg svedoka optužbe.

Stanišića (66), koji je od 1992. bio šef SDB-a Srbije, i njegovog pomoćnika Simatovića (67), optužnica tereti za progon, ubistva, deportacije i prisilno premeštanje hrvatskih i muslimanskih civila tokom ratova u Hrvatskoj i BiH, 1991-95.

U četiri tačke optuženi su za zločine protiv čovečnosti, a po petoj za kršenje zakona i običaja ratovanja.

Zločini za koje su optuženi Stanišić i Simatović počinjeni su, kako tvrde tužioci, tokom sprovođenja udruženog zločinačkog poduhvata, čiji je cilj bilo trajno i nasilno uklanjanje Hrvata i Muslimana sa velikih delova teritorija Hrvatske i BiH, radi ostvarivanja srpske dominacije.

Na čelu zločinačkog udruženja bio je, prema tužiocima, tadašnji predsednik Srbije Slobodan Milošević.

Posle prvog suđenja, koje je, nakon jednog neuspelog pokušaja, počelo 2009, prvostepeno veće Haškog tribunala oslobodilo je, 29. maja 2013, Stanišića i Simatovića krivice po svih pet tačaka optužnice.

Apelaciono veće Tribunala usvojilo je, 15. decembra 2015, ključne osnove žalbe koju je na tu presudu uložilo Tužilaštvo.

Poništilo je oslobađajuću presudu i naložilo da proces bude ponovljen.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи