Zaštićeni svedok: Crvene beretke počinile zločine u Baranji

Svedok optužbe RFJ-151 izjavio je danas, na suđenju Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću Frenkiju u Hagu, da su "crvene beretke" Službe državne bezbednosti Srbije, 1991-95, počinile zločine nad nesrpskim civilima u Baranji, u Hrvatskoj.

Stanišić, bivši načelnik SDB-a Srbije, i operativni oficir te službe Simatović optuženi su za zločine tokom ratova u Hrvatskoj i BiH, 1991-95.

Zaštićeni svedok, iz čijeg iskaza proizlazi da je bio pripadnik SDB-a u Belom Manastiru, rekao je da su, od leta 1991. godine, zločine u baranjskim selima činili "redovni i rezervni sastav MUP-a Baranje i jedinica SDB-a Srbije koju smo zvali 'crvene beretke'", prenosi Beta.

"Uglavnom je bilo proterivanja, dešavala su se ubistva, a najviše pljačke imovine onih koji su otišli, ali čak i onih koji su ostali", posvedočio je RFJ-151.

Na pitanje tužioca Adama Vebera kako zna da su "crvene beretke" bile "operativna jedinica SDB-a Srbije", svedok je odgovorio da mu je to rekao "načelnik SDB-a u Belom Manastiru".

Precizirao je da su zločini počinjeni odmah pošto su "Teritorijalna odbrana i Srbi", početkom jula 1991. godine, "za desetak dana preuzeli vlast u svim baranjskim selima, osim Bilja".

Sela je, istovremeno, napustila "većina nesrba".

"Krivična dela nastavila su se do 1995, doduše smanjenim intenzitetom, ali bilo je ubistava", rekao je svedok.

"Paljene su kuće da bi se prikrila pljačka", a spaljena je i katolička crkva u Belom Manastiru, rekao je svedok.

Potvrdio je i da su JNA, TO i "knindže" u septembru 1991. silom zauzeli Bilje, ostavivši nesrpskom stanovništvu koridor do Osijeka.

"Knindže su očistile to područje", kao jedinica koja je stekla iskustvo na drugim ratištima u Hrvatskoj, naznačio je svedok.

Prema optužnici, i "knindže" su bile pod kontrolom SDB-a Srbije.

Posle zauzimanja Bilja, kako je izjavio, "50 do 80 meštana je uhapšeno i prevezeno u Dalj i Borovo Selo".

Napomenuo je da neke od njih, koje je poznavao, nikada više nije video žive.

Tužilac Veber predočio je, zatim, izveštaj policije iz Belog Manastira da su "Goran Hadžić i (Željko Ražnatović) Arkan došli u policijsku stanicu u Dalju i odveli više od 25 zarobljenih, 21. septembra 1991".

Hadžić, premijer i predsednik samoproglašene Republike Srpske Krajine, bio je pred Haškim tribunalom optužen za ratne zločine, ali je umro prošle godine, pre kraja suđenja.

Tribunal je optužio i Ražnatovića, ali je on ubijen početkom 2000. u Beogradu.

Prema optužnici, obojicu su, kao učesnike u udruženom zločinačkom poduhvatu, kontrolisali Stanišić i Simatović.

Svedok RFJ-151 posvedočio je i da se, posle hrvatskih operacija protiv RSK s proleća 1995, u Baranji "pojavio strah" i da su, potom, opet došle "crvene beretke" i "zavele strahovladu".

Pod komandom "majora Vase Mijovića", "zlostavljali su stanovništvo", "ograničili kretanje" i "ništa nije moglo bez njihovog odobrenja".

Mijovića je, prema svedokovoj izjavi, "SDB Srbije poslao da situaciju stavi pod kontrolu".

"Svi civilni i policijski organi morali su imati Mijovićevu saglasnost za svoje postupanje", podvukao je svedok.

Kao dokaz Mijovićeve pripadnosti SDB-u Srbije, tužilac Veber prikazao je u sudnici izveštaj koji je Mijović, krajem oktobra 1995, uputio beogradskoj centrali Službe.

Svedok je prokomentarisao: "Znači, crvene beretke su bile jedinica SDB-a Srbije, kao što sam i ja imao saznanja".

Za Mijovića su, po svedočanstvu RFJ-151, "radili i lokalni kriminalci" i zajedno su preko Baranje u Srbiju švercovali kamione i automobile ukradene na Zapadu.

"Nabavljali su kola iz Mađarske i sa Zapada čak i višim političkim funkcionerima u Novom Sadu i u Srbiji", rekao je svedok.

Po iskazu zaštićenog svedoka, dvojica uglednih meštana - jedan Hrvat koji nije hteo da ode i jedan Srbin - umrli su neposredno nakon što su bili teško pretučeni u štabu Mijovićeve jedinice u Bilju.

Svedoka će sutra unakrsno ispitivati branioci Stanišića i Simatovića.

Stanišića (66), koji je od 1992. bio šef SDB-a Srbije, i njegovog pomoćnika Simatovića (67) optužnica tereti za progon, ubistva, deportacije i prisilno premeštanje hrvatskih i muslimanskih civila tokom ratova u Hrvatskoj i BiH, 1991-95.

U četiri tačke optuženi su za zločine protiv čovečnosti, a po petoj za kršenje zakona i običaja ratovanja.

Zločini za koje su optuženi Stanišić i Simatović počinjeni su, kako tvrde tužioci, tokom sprovođenja udruženog zločinačkog poduhvata, čiji je cilj bilo trajno i nasilno uklanjanje Hrvata i Muslimana sa velikih delova teritorija Hrvatske i BiH, radi ostvarivanja srpske dominacije.

Na čelu zločinačkog udruženja bio je, prema tužiocima, tadašnji predsednik Srbije Slobodan Milošević.

Posle prvog suđenja, koje je, nakon jednog neuspelog pokušaja, počelo 2009, prvostepeno veće Haškog tribunala oslobodilo je, 29. maja 2013, Stanišića i Simatovića krivice po svih pet tačaka optužnice.

Apelaciono veće Tribunala usvojilo je, 15. decembra 2015, godine, ključne osnove žalbe koju je na tu presudu uložilo Tužilaštvo.

Poništilo je oslobađajuću presudu i naložilo da proces bude ponovljen.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво