Nastavlja se istraga protiv Kovačevića

Istražni sudija odbio je predlog da se prekine istraga protiv Miladina Kovačevića i da mu se ukine pritvor. Advokat Borivoje Borović najavio žalbu.

Sudija Drugog opštinskog suda u Beogradu odbio je da prekine istragu i ukine pritvor Kovačeviču, jer smatra da nema smetnji za vođenje krivičnog postupka protiv njega u Srbiji, rekla je sekretar suda Nada Đorđević.

Sjedinjene Američke Države nisu donele nijednu pravosnažnu odluku povodom slučaja Miladina Kovačevića, pa sud smatra da predlog njegovog branioca za prekid istrage za to krivično delo nema pravnog osnova.

Kovačevićev advokat Borivoje Borović smatra je ova odluka suda nezakonita i najavio žalbu krivičnom vanraspravnom veću suda.

Borović je obrazložio da je odluka istražnog sudije u suprotnosti sa Krivičnim zakonom Srbije koji zahteva odobrenje Republičkog javnog tužioca za gonjenje učinioca krivičnog dela koje je kažnjivo po zakonu naše zemlje, a nije kažnjivo po zakonu zemlje u kojoj je učinjeno.

Sud smatra da izjašnjenje tužioca u ovom slučaju nije potrebno što je u suprotnosti sa našim zakonom, naveo je Borović.

(Ne) može mu se suditi u Srbiji

Kovačevića se u SAD sumnjiši za nanošenje teških telesnih povreda Brajanu Štajnhaueru, 4. maja u Bostonu, a s srpsko tužilaštvo tereti ga, pored toga, i zbog podstrekivanja na zloupotrebu službenog položaja i falsifikovanje isprave, jer je na taj način pobegao iz Amerike u Srbiju.

Kovačevićeva odbrana tvrdi da su "američke vlasti jasno stavile do znanja da se krivični postupak Kovačevića zbog nanošenja teških telesnih povreda Štanhaueru ne može voditi u Srbiji, pošto se u njihovoj zemlji već vodi postupak protiv njega".

U diplomatskoj noti koju su SAD nedavno dostavile srpskom Ministarstvu inostranih poslova doslovce stoji da dokumentacija u slučaju Kovačević ne može biti korišćena za krivični postupak, jer bi bilo povređeno jedno od osnovnih pravnih načela "ne bis in idem" (ne sudi dva puta u istoj stvari), tvrdi Kovačevićev advokat Borivoje Borović.

Početkom oktobra Ministarstvo pravde SAD, putem međunarodne pravne pomoći, dostavilo je Republičkom javnom tužilaštvu Srbije spise predmeta u slučaja Kovačević, a predstavnici SAD insistirali su da se Kovačević vrati u Ameriku, kako bi mu se sudilo u toj zemlji.

Drugi opštinski sud sprovodi proširenu istragu protiv Kovačevića i bivšeg generalnog konzula Srbije u Njujorku Slobodana Nenadovića, u odnosu na istragu protiv bivšeg vicekonzula Igora Miloševića koja je okončana krajem oktobra.

Američke vlasti sumnjiče Kovačevića za krivično delo koje se prema njihovom zakonu zove "napad prvog stepena", i za koje je predviđena kažna od pet do 25 godina zatvora.

To krivično delo kao takvo ne postoji u srpskom krivičnom zakonu, ali bi se moglo prevesti kao nanošenje teških telesnih povreda.

Srpsko tužilaštvo pokrenulo je, po sopstvenoj inicijativi, deo postupka protiv Kovačevića koji se odnosi na nanošenje teških telesnih povreda, iako se isti već vodi u SAD, jer naša država ne izručuje domaće državljane.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво