Haški tužioci: Ispravna odluka da Mladić ne može u Rusiju

Tužilaštvo Haškog tribunala zatražilo je od sudija da odbace žalbu odbrane Ratka Mladića na prvostepenu odluku kojom je Tribunal odbio Mladićev zahtev za privremeno oslobađanje radi lečenja u Rusiji.

Pozivajući apelaciono veće da odbaci žalbu kao "neosnovanu", tužioci tvrde da su sudije u prvostepenoj odluci ispravno zaključile da, i pored garancija zvanične Moskve, nije izvesno da bi se Mladić, ako bi bio pušten u Rusiju, vratio u Hag kada sud to zatraži.

Prema tužiocima, "iako se optuženi, pošto je 16 godina živeo kao begunac, sada suočava sa značajnim zdravstvenim rizikom", prvostepeno veće je donelo ispravnu odluku, utemeljenu na mišljenju lekara koji o Mladiću brinu, da mu se primerena nega može pružiti i u sudskom pritvoru.

Ratni komandant Vojske Republike Srpske, general Mladić (75) u pritvoru Tribunala očekuje prvostepenu presudu po optužnici za genocid u Srebrenici; progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmere genocida; terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, od 1992. do 1995. godine.

Kako je prošle nedelje najavio predsednik Tribunala Karmel Ađijus prvostepena presuda generalu Mladiću biće izrečena do 30. novembra.

U žalbi, Mladićeva odbrana je tražila da prvostepena odluka bude preinačena i da general bude pušten na lečenje u moskovskoj bolnici.

Prema rečima odbrane, sudije nisu na pravi način vrednovali garancije Rusije da će se Mladić, ako bude pušten, vratiti u Hag kad ga sud pozove.

Odbrana u žalbi tvrdi i da sudije nisu na pravi način razmotrile trenutno Mladićevo zdravstveno stanje, ignorišući nalaze veštaka koje su angažovali branioci, već su se pogrešno oslonile na analizu generalovog ponašanja dok je bio u bekstvu.

U prvostepenoj odluci, Tribunal je odbio tvrdnje Mladićeve odbrane da general nema primereno lečenje u pritvoru u Sheveningenu, kao i da je njegovo pogoršano zdravstveno stanje nespojivo sa boravkom u pritvoru.

O žalbi branilaca Branka Lukića i Dragana Ivetića, u dogledno vreme odlučivaće apelaciono veće Tribunala.

Podsetimo, Mladić je pre hapšenja, krajem maja 2011. godine, preživeo tri moždana udara, a od tada je nekoliko puta bio prebacivan u hašku bolnicu Bronovo na ispitivanja i lakše intervencije.

U junu 2013. godine, Mladić se u sudnici zahvalio Tribunalu i njegovom medicinskom osoblju što su mu "spasili život" i "izvukli ga iz groba".

Prema tvrdnjama odbrane, međutim, Mladićevo zdravstveno stanje stalno se pogoršava, a usled rizika od novog moždanog udara ili infarkta neophodno je bolničko lečenje u jednoj ruskoj bolnici koja je pristala da generala prihvati.

Iz zahteva odbrane proizlazi da je Mladić, početkom marta, ponovo bio prebačen u bolnicu Bronovo.

Mladićevi branioci u zahtevu su upozorili su da je, u martu 2006. godine, Tribunal odbacio istovetni zahtev bivšeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića, koji je ubrzo preminuo u sudskom pritvoru.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво