Sud u Kolmaru u četvrtak o izručenju Haradinaja

Pred Apelacionim sudom u Kolmaru u četvrtak će biti održana javna rasprava o zahtevu Srbije za izručenje predsednika Alijanse za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja, ali odluka o zahtevu ne mora biti doneta istog dana.

Na ročištu se očekuje da se Haradinaj i njegova odbrana izjasne o zahtevu za izručenje, a odluka francuskog istražnog odeljenja koje postupa u tom slučaju može da bude saopštena i naknadno.

Apelacioni sud u Kolmaru odlučuje o ispunjenosti uslova za izručenje koje predviđa Evropska konvencija o ekstradiciji, koja ne oročava donošenje odluke.

Postupak odlučivanja tog suda se vodi u skladu sa procesnim zakonima Francuske.

Ukoliko Apelacioni sud u Kolmaru odluči da odbije zahtev Srbije za izručenje Haradinaja, to će saopštiti na ročištu u četvrtak i tom odlukom će biti okončan ekstradiocioni postupak protiv njega, smatra beogradski advokat Toma Fila.

Posle toga, Haradinaj će biti slobodan da napusti Francusku, a Srbija ne bi imala pravo da se žali na odluku, rekao je Fila Tanjugu.

Ukoliko sud odluči da su ispunjeni uslovi za izručenje Haradinaja, na tu odluku će Haradinaj imati pravo da uloži žalbu, ukazao je Fila, napominjući da konačnu odluku o izručenju donosi ministar pravde Francuske.

Francuska odluka kojom bi se odbilo izručenje Haradinaja Srbiji, mogla bi da otvori pitanje Interpolove poternice koju je za Haradinajem 2005. raspisala Srbija, odnosno, u kojoj će meri ostale države članice Interpola postupati po poternici – da li će ga, ako se nađe na njihovoj teritoriji, uhapsiti ili ne.

Kako je Tanjugu potvrdila portparolka Apelacionog suda u Kolmaru Sandra di Rosa, Haradinaju je 1. februara u tom sudu uručeno obaveštenje o zahtevu srpskih vlasti za njegovu ekstradiciju, a rasprava o zahtevu je zakazana za 9. februara u 14 časova.

Di Rosa nije precizirala kada bi mogla da se očekuje odluka suda o zahtevu za izručenje Haradinaja.

Haradinaj, koji je lider opozicione Alijanse za budućnost Kosova, uhapšen je 4. januara na granici Švajcarske i Francuske po srpskoj poternici, a Srbija je potom uputila Francuskoj zahtev za njegovo izručenje. 

On je nedelju dana kasnije pušten da odluku suda o zahtevu Srbije za ekstradiciju čeka na slobodi, ali mu je oduzet pasoš i zabranjeno da napušta teritoriju Francuske.

Istraga protiv Haradinaja je u Srbiji pokrenuta 2004. godine, a nedavno je proširena novim optužbama i novim dokazima, koji su prosleđeni sudu u Kolmaru.

Haradinaju je suđeno u Haškom tribunalu za ratne zločine na KiM, ali je 2012. pravosnažno oslobođen svih optužbi.

Srbija traži Haradinaja zbog sumnje da je izvršio krivična dela ratnih zločina protiv civilnog stanovništva na KiM u toku 1998. i 1999. godine, a reč je, kako je Beograd saopštio, o delima koja nisu bila predmet suđenja pred Haškim tribunalom.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи