Tužioci: Mladić unapređivao podređene koji su počinili zločine

Na suđenju Ratku Mladiću, tužioci su pobijali, u završnoj reči, tvrdnje odbrane da je Mladić štitio nesrpsko stanovništvo i kažnjavao počinioce zločina.

Dokazi izvedeni tokom suđenja, kako je rekao tužilac Artur Traldi, pokazuju upravo suprotno, da je Vojska Republike Srpske pod Mladićevom komandom, po istom obrascu, činila zločine nad Muslimanima i Hrvatima u kampanji etničkog čišćenja.

U nastavku završne reči na suđenju Ratku Mladiću, tužioci su tvrdili da je Mladić odgovoran za progon Muslimana i Hrvata koji je u šest opština u BiH imao razmere genocida. Kao opštinu u kojoj je Vojska Republike Srpske pod Mladićevom komandom počinila najteže zločine tokom 1992, zastupnici optužbe izdvojili su Prijedor.

Tamo su počinjeni "strašni zločini", rekao je Traldi, precizirajući da su muslimanski i hrvatski muškarci prebijani, neki i do smrti, a žene i devojke silovane. Uslovi u prenatrpanim logorima bili su "neljudski", uz nedostatak hrane, sanitarija i sredstava za higijenu.

Tezi Mladićeve odbrane da su za zlodela u logorima bile odgovorne civilne vlasti i policija u Prijedoru, tužilac je suprotstavio dokaze da je VRS dovodila zarobljenike u logore, koje je spolja i obezbeđivala.

Na tvrdnju Mladićeve odbrane da je u opštini Sanski Most tokom rata ostalo da živi oko 3.000 nesrba, zastupnik optužbe uzvratio je podatkom da ih je pre sukoba bilo 28.000.

Traldi se, pritom, pozvao na dokumente srpskih vlasti o "neophodnosti da nesrbi budu uklonjeni".

"Ti ljudi su pomerani užasnim zločinima, masovnim hapšenjima, masakrima, uništavanjem sela", rekao je tužilac, navodeći kao primer ubistvo 29 žena i dece u selu Hrustovo kod Sanskog Mosta, u maju 1992.

Dokazujući da se isto desilo u opštini Ključ, Traldi je iz ratne beležnice generala Mladića citirao da je u toj opštini "u januaru 1992. bilo 17.000 Muslimana, u septembru te godine 5.000, a u novembru 2.000".

Odbacujući tvrdnju odbrane da je general Mladić nastojao da kazni počinioce zlodela, zastupnik optužbe je tvrdio da, naprotiv, komandant VRS nije kažnjavao, nego unapređivao podređene koji su počinili zločine.

Traldi je naveo primer komandanta Rogatičke brigade VRS Rajka Kušića, koga je Mladić unapredio uprkos zločinima koji su njegovi vojnici počinili u toj opštini.

Oficir VRS koji je zvaničnim dokumentom pozvao Kušića da "zaustavi masakre", istovremeno je bio smenjen, predočio je tužilac.

Kušić je, po Traldiju, nastavio za zločinima u rogatičkom kraju do 1995, a general Mladić ga je hvalio, što je u sudnici ilustrovano snimkom na kojem Mladić kaže: "Svaka čast, Kušiću" i naziva ga "zaslužnim oficirom".

"Da bi se u VRS napredovalo, bilo je neophodno biti uspešan etnički čistač", ocenio je tužilac, navodeći i primere drugih unapređenih oficira, poput Stanislava Galića i Radislava Krstića, koje je Tribunal osudio zbog ratnih zločina u Sarajevu i Srebrenici.

Kao dokaz da je general Mladić znao za zločine i naređivao da oni budu prikriveni, Traldi je naveo generalovu ratnu belešku da se informacije o masovnoj grobnici u rudniku Tomašica kod Prijedora učine nedostupnim.

"Mladić je hvalio uspešnu kampanju entičkog čišćenja, a nije kažnjavao počinioce", kazao je tužilac.

Na tezu odbrane da su počinioci bili upućivani na front, zastupnik optužbe je uzvratio da im je "time samo omogućeno da počine još zločina".

Naređenja generala Mladića o poštovanju međunarodnih ratnih propisa i Ženevskih konvencija, Traldi je odbacio kao "bezuba i kozmetička".

Pozivajući se na dokaze, tužilac je kazao da "niko nije bio kažnjen, ni kada su počinioci priznali, a oružje i tela žrtava bili dostupni... zato što su vojnici radili ono što je trebalo da rade – da etnički očiste teritorije".

Traldi je kao primer naveo da niko nije kažnjen za ubistvo oko 150 muslimanskih muškaraca u selu Grabovica kod Kotor Varoši u novembru 1992.

Da je general Mladić znao za to, tužilac je dokazivao citirajući depešu koju je njegovom štabu uputio Prvi krajiški korpus, a u kojoj je pisalo da je u Grabovici počinjen "brutalni masakr".

Kao dokaz o prikrivanju zločina, Traldi je citirao drugu depešu u kojoj je, sutradan, Prvi krajiški korpus izvestio Mladićev štab da je "150 ekstremista ubijeno u borbi".

Tvrdnju odbrane da namera generala Mladića nije bila da uništi muslimane i Hrvate nego da "Srbe odbrani od potčinjavanja", zastupnik optužbe je odbacio rekavši da je to "brkanje motiva i namere".

"Nesumnjiva je Mladićeva nameera da uništi nesrpske zajednice, a takva namera se zove genocid", zaključio je Tiger.

Danas započetu završnu reč o zločinima u Sarajevu, tužioci će nastaviti sutra.

General Mladić (74) optužen je za za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво