Direktor i lekari "Decedre" pravosnažno oslobođeni optužbi

Apelacioni sud u Beogradu je pravosnažno oslobodio optužbi direktora i troje lekara privatne beogradske klinike "Decedra" zbog nesavesnog lečenja Jelice Radović (19), koja je 2006. preminula nakon operacije čukljeva na toj klinici.

Tom odlukom je, posle održanog glavnog pretresa, Apelacioni sud preinačio prvostepenu presudu kojom su lekari bili osuđeni na po 15 meseci zatvora.

Optužbi su tako pravosnažno oslobođeni hirurg ortoped Slavko Tomić i specijalisti anesteziologije Miodrag Stojanović i Oliver Jeremić zbog krivičnog dela "teško delo protiv zdravlja ljudi".

V. d. direktora klinike "Decedra" Svetlana Sremčević pravosnažno je oslobođena optužbe da je izvršila krivično delo nesavestan rad u službi.

Dijana Radović, majka preminule Jelice, kaže da "čovek ne može da ostane kontrolisan i da dostojanstveno primi" epilog slučaja.

"Ne mogu da nađem reči koliko je ovo strašno i kolika je tragedija za nas. Nalazimo se na početku, i još unazad", ističe Radovićeva. 

Oštećeni su radi ostvarivanja svog imovinsko-pravnog zahteva upućeni na parnicu, navodi se u odluci Apelacionog suda.

U obrazloženju odluke se navodi da tokom postupka "nije dokazano da je propuštanje okrivljenih da pravovremeno preduzmu dijagnostičko terapijske mere, odnosno da je njihovo uopšte očigledno nesavesno postupanje dovelo do smrti Jelice Radović, kako se to navodi u optužnom aktu – popuštanjem funkcije vitalnih organa usled fudrojantnog septičnog stanja uzrokovanog bakterijom acenitobakter".

Prema mišljenju veštaka, nijedna radnja koju su okrivljeni bili dužni da preduzmu u konkretnom slučaju ne bi isključila smrtni ishod, ukazao je Apelacioni sud.

Apelacioni sud, međutim, navodi da je utvrdio da su Slavko Tomić, Miodrag Stojanović i Olivera Jeremić "uopšte očigledno nesavesno postupali" u odnosu na pacijenta, ali za to krivično delo nisu mogli biti oglašeni krivim, jer je apsolutna zastarelost krivičnog gonjenja nastupila još 2010. godine, napominje se u obrazloženju.

U odnosu na Svetlanu Sremčević, Apelacioni sud je doneo oslobađajuću presudu. Svetlana jeste prekršila odredbe Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Pravilnika o uslovima za obavljanje zdravstvene delatnosti u zdravstvenim ustanovama i drugim oblicima obavljanja zdravstvene delatnosti, i na drugi način očigledno nesavesno postupala u vršenju službe, i u optužnom aktu je uzročno-posledična veza između njenog postupanja i smrti oštećene opisana kao nepružanje adekvatne lekarske pomoći, ali to nečinjenje, kako je prethodno navedeno, nije uzrok smrti. 

Jelica Radović je umrla 9. septembra 2006. godine.

Ona je 5. septembra 2006. godine operisana na klinici "Decedra", a njeni roditelji su narednog dana primetili da joj je loše.

Jelica je 8. septembra prebačena na Ginekološko-akušersku kliniku i posle u Urgentni centar, gde su lekari utvrdili da ima sepsu.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 01. мај 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво