Tribunal ispituje Karadžićevu tvrdnju o malignim bolestima u pritvoru

Haški tribunal otvorio je istragu o tvrdnji Radovana Karadžića da su u sudskom pritvoru u Sheveningenu učestala maligna oboljenja, čulo se tokom rasprave u postupku protiv Karadžića.

Sudija Teodor Meron je rekao da je sud, posle ponovljenih Karadžićevih tvrdnji da je među pritvorenicima povećan broj obolelih od raka, angažovao dvojicu nezavisnih doktora koji trenutno sprovode istragu.

"Njihov izveštaj očekujemo do kraja novembra ili početkom decembra", precizirao je sudija Meron.

Tribunal je 24. marta Karadžića (71), ratnog predsednika Republike Srpske, nepravosnažno osudio na 40 godina zatvora, proglasivši ga krivim za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika plavih šlemova za taoce, 1992-95.

Sudija Meron je naglasio da rok za podnošenje žalbi na tu presudu, koje su najavili i branioci i tužioci, ističe 5. decembra. Odgovore na žalbu suprotne strane, odbrana i optužba moraće da podnesu do 28. februara 2017.

Karadžićev branilac Piter Robinson najavio je da ću u roku podneti žalbu na kojoj, kako je dodao, radi i sam Karadžić.

Karadžić je u sudnici sugerisao da bi bilo moguće "i teorijski i praktično" da presudu čeka na slobodi, ali nije zvanično podneo zahtev za privremeno oslobađanje. Tribunal je, ranije ove godine, odbio dva takva Karadžićeva zahteva.

Bivši lider bosanskih Srba je ponovio da mu se zdravstveno stanje, koje je ranije bilo "perfektno", "značajno pogoršalo" od kada je u haškom pritvoru, iako "nema prigovora na zdravstvenu službu".

Požalio se da u pritvoru nije mogao da nastavi da se pridržava "verskog načina života i istočnjačke i naše narodne medicine", kao i da mu nije dozvoljeno da uzima "suplemente".

"Čudna pravila onemogućila su me da preduzmem preventivne korake u očuvanju zdravlja", rekao je Karadžić.

Rekao je i da pati od "metaboličkog sindroma i visokog nivoa šećera u krvi" i da lekovima drži "pod kontrolom" povišeni krvni pritisak.

Zato što, "kao pisac", "15 sati dnevno provodi za kompjuterom, a to je težak položaj", Karadžić je, kako je rekao, dobio novu stolicu, ali mu nije dozvoljeno da koristi i jastuk za sedenje koji je kupio.

Karadžić je sudiju pitao i zašto pritvorenici za kontakt s najmilijima ne mogu koristiti Skajp, pošto njegovi "iz raznih razloga ne mogu svakog meseca dolaziti" da ga posete.

Po Karadžiću, "uslovi u zatvorima ne prate napredak čovečanstva", a on je "deceniju odvojen od struke i porodice".

Sudija Meron, kome se Karadžić zahvalio na dosadašnjoj pomoći, odgovorio je da će od sudskog sekretarijata zatražiti objašnjenje o Karadžićevim primedbama.

Sledeća rasprava o stanju u postupku protiv Karadžića biće, po pravilima suda, održana za četiri meseca.

Karadžić je u pritvoru Tribunala od početka avgusta 2008. Tribunal ga je prvi put optužio u jesen 1995, a uhapsile su ga vlasti Srbije krajem jula 2008. u Beogradu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи