Ulemek: Nemam neposredna saznanja o ubistvu Ćuruvije

Nekadašnji komadant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija rekao je u Specijalnom sudu u Beogradu da nema neposredna saznanja o ubistvu novinara Slavka Ćuruvije, te da raspolaže samo informacijama koje je dobio od tadašnjeg načelnika DB-a, prvooptuženog u postupku za ubistvo Ćuruvije – Radomira Markovića. Ulemek je naveo da je od Markovića posredno saznao da su u taj zločin umešani Ratko Romić i Miroslav Kurak.

Svedočeći na suđenju nekadašnjim pripadnicima DB-a, optuženim za ubistvo Ćuruvije 1999. godine, Ulemek je ispričao da ga je Marković pozvao 2000. godine zbog hapšenja jednog lica.

"Ja sam ga pitao ko će da bude navigator ispred DB-a, a on mi je rekao 'ovi Radonjini što su ubili Ćuruviju'. Video sam gospodina Romića i gospodina Kuraka ispred njegove kancelarije i sa njima sam se onda dogovarao o toj akciji hapšenja", ispričao je Ulemek.

Pozivajući se na pravo da ne odgovara na pitanja u kojima će se izložiti krivičnoj odgovornosti, Ulemek nije želeo da se izjašnjava povodom svog ranijeg iskaza koji je dao tužilaštvu za organizovani kriminal 2014. godine u kojem je tvrdio da ga je navodno Radomir Marković krajem marta 1999. godine pozvao da dođe u Beograd da bi se likvidralo jedno lice.

Uz isto obrazloženje Ulemek nije hteo da odgovori ni na pitanja tužioca o razgovorima sa nekadašnjim vođom zemunskog klana Dušanom Sapsojevićem o tome da je taj klan navodno planirao likvidaciju Romića i Kuraka.

Ulemek je napomenuo da se poslednjih 15 godina preti njemu i njegovoj prodici, pa i povodom ovog suđenja, ali nije hteo da detaljno govori o tim pretnjama navodeći da će se sam sa njima sam izboriti.

Visoke mere bezbednosti prilikom transporta iz Zabele 

Dovođenje Ulemeka iz požarevačkog zatvora Zabela, gde služi višedecenijsku kaznu, pratili su helikopteri.

U delu Ustaničke u kom se nalazi zgrada suda, saobraćaj je bio privremeno obustavljen dok je prolazila kolona u kojoj se nalazio Ulemek.

Ulemek se smatra ključnim svedokom u procesu za ubistvo Ćuruvije, jer je u januaru 2014. godine, nakon njegovog iskaza Tužilaštvu za organizovani kriminal, pokrenuta zvanična istraga protiv optuženih.

Prema tadašnjem saopštenju tužilaštva, Ulemek je svojim iskazom bitno doprineo pomaku u istrazi slučaja Ćuruvija, a za svoje svedočenje nije tražio nikakve protivusluge ili beneficije.

Tužilac, advokati, optuženi i članovi sudskog veća imaće pravo da mu postavljaju pitanja.

Bivši komandant JSO inače služi jedinstvenu kaznu od 40 godina zatvora u požarevačkoj Zabeli zbog ubistva premijera Zorana Đinđića, Ivana Stambolića, zločina na Ibarskoj magistrali i nedela "zemunskog klana".

Ispitivanje braće Simović 

Za ponedeljak i utorak takođe je zakazano ispitivanje nekadašnjih pripadnika "zemunskog klana", braće Miloša i Aleksandra Simovića, koji su takođe u zatvoru na odsluženju višedecenijskih kazni zbog učešća u ubistvu Đinđića i krivičnih dela koja su počinili kao članovi "zemunskog klana".

Za ubistvo Ćuruvije optuženi su nekadašnji šef DB-a Radomir Marković, šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, pripadnik tog centra Ratko Romić, i Milan Kurak, koji se tereti da je neposredni izvršilac ubistva.

Radonjić i Romić se nalaze u pritvoru od hapšenja u januaru 2014. godine.

Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.

Radonjić i Marković se terete za podstekavanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo.

Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić, koji je drškom pištolja udario Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu u glavu.

Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, a radi očuvanja postojeće vlasti".

Ubijen je u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво