Poternica za Karićima još na snazi

Poternica raspisana 2006. godine za Bogoljubom Karićem i dalje je na snazi i protiv njega se vodi istraga pred Tužilaštvom za organizovani kriminal zbog sumnje da je zloupotrebio položaj odgovornog lica.

U saopštenju Višeg suda se precizira da je i dalje na snazi naredba Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu kojom je za okrivljenim Bogoljubom Karićem naređeno izdavanje poternice.

"Shodno Zakoniku o krivičnom postupku, poternice raspisuje Ministarstvo unutrašnjih poslova, pa, ukoliko je verovatno da se lice za kojim je izdata poternica nalazi u inostranstvu, MUP može raspisati i međunarodnu poternicu, uz pribavljenu saglasnost Ministarstva pravde", navodi Sud.

U saopštenju je navedeno da je Viši sud u Beogradu 28. januara 2016. godine doneo rešenje kojim je obustavljen krivični postupak protiv Bogoljuba Karića, Kalmana Cinklera i Ljiljane Karić zbog krivičnog dela zloupotreba položaja odgovornog lica u saizvršilaštvu usled nastupanja zastarelosti krivičnog gonjenja, imajući u vidu izmenjenu pravnu kvalifikaciju krivičnog dela koje im je stavljeno na teret izmenjenom optužnicom.

Postupak se i dalje vodi protiv Sretena Karića, Vitomira Parežanina, Gorana Milića, Branka Krstonošića, Tatjane Rakas, Dušana Đorđevića, Bogoljuba Lazića, Roja Harpura Patrika, Gorana Božića, Branislava Andelića, Olge Žilovic i Snežane Kostić. 

Sud dalje navodi da je 21. aprila 2016. godine u tom krivičnom postupku doneo naredbu da Više javno tužilaštvo u Beogradu donese naredbu o dopuni istrage u odnosu na ove preostale okrivljene, u cilju boljeg razjašnjenja stvari, kako bi se ispitala osnovanost optužnice, a samim tim i postojanje opravdane sumnje da su okrivljeni učinili krivična dela koja im se stavljaju na teret. 

U obustavljenom postupku protiv njega nije bila raspisana poternica.

Zastarelost krivičnog gonjenja protiv Karića u postupku pred Višim sudom nastupila je zbog proteka 10 godina od pokretanja krivičnog gonjenja, odnosno dvostruko vreme od zaprećene kazne od pet godina zatvora za krivično delo koje se Kariću stavljalo na teret preciziranom optužnicom iz 2013. godine. 

Više tužilaštvo u Beogradu podiglo je 17. septembra 2010. optužnicu protiv Bogoljuba Karića i ostalih, koja još nije stupila na snagu, a koju je preciziralo tri godine kasnije.

On je nestao iz Srbije 2006. godine, nakon čega je za njim raspisana poternica.

Bogoljub Karić je pre pokretanja krivičnog postupka bio vlasnik Televizije BK, banke "Braća Karić", "Astre Simit" i drugih kompanija.

Teretio se da je sa saradnicima sa računa "Mobtela" prebacio više od 60 miliona evra na račun preduzeća "BK grupe" i na privatne račune, zahvaljujući kontrolisanju Upravnog odbora "Mobtela".

Osim Karića, optužnicom iz 2010. su obuhvaćeni i Sreten Karić i još 13 okrivljenih.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво