Kosovski Specijalni sud čeka holandsku ratifikaciju

Još nisu rešena sva pitanja funkcionisanja Specijalnog suda za ratne zločine, koji će u Hagu raditi po kosovskim zakonima, piše "Radio Slobodna Evropa".

Zapošljavanje osoblja je u toku, dok se i dalje čeka da holandski parlament ratifikuje sporazum o sedištu suda, koji mora da prođe kroz određene procedure.

U međuvremenu, kako su za Slobodnu Evropu  rekli iz Ambasade Holandije u Prištini, Specijalni sud može da krene sa pripremama za rad na osnovu jednog privremenog sporazuma.

"Parlament Holandije treba da ratifikuje sporazum, a vremenski period i procedure oko toga određuje sam parlament. Do tada, radiće se na osnovu jednog privremenog sporazuma o sedištu koji ne zahteva parlamentarno usvajanje u Holandiji", izjavila je za holandska ambasadorka Geri Vilems.

Evropska unija je zatražila od država članica i ostalih zemalja koje će doprineti ovom procesu da nominuju kvalifikovane kandidate za predsednika suda, kao i za registar međunarodnih sudija.

Iz Kancelarije EU u Prištini saopštili su da je poziv otvoren do 9. septembra, te da će on omogućiti postupak izbora na osnovu zakona.

"Proces u vezi osnivanja Specijalnih komora (Specijalnog suda) je u toku i radi se na osnovu odredaba Privremenog sporazuma o zemlji domaćinu. I pored toga, ni jedna zakonska aktivnost ne može da počne pre nego što se Sporazum sa zemljom domaćinom potpiše. Preduzet je jedan broj logističkih i administrativnih koraka, uključujući i konkurs tokom maja meseca. Sledeći konkurs biće dostupan tokom leta", kaže se u odgovoru Kancelarije EU na Kosovu.

Iz kosovskog Ministarstva pravde saopštili su da je Kosovo svoj pravni deo, što se tiče formiranja ovog Suda, završilo. Usvojen je Zakon o specijalnom sudu, kao i sporazum sa vladom Holandije o sedištu Specijalnog suda.

Specijalni sud za ratne zločine na Kosovu baviće se istragom zločina koje su "pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova počinili nad etničkim manjinama i političkim rivalima".

Sud će biti pod nadležnošću međunarodnih tužioca i sudija, a finansijska sredstva će se obezbediti iz EU fondova.

Najstrožija kazna koju Specijalni sud može izreći osuđenom licu je kazna doživotnog zatvora. Zatvorska kazna se izdržava u državi koju odredi predsednik Suda, iz niza država koje izraze spremnost da prihvate osuđena lica.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво