Suđenje Mladiću, tužioci osporavaju verodostojnost veštaka

Tužioci Haškog tribunala osporavali su na suđenju Ratku Mladiću verodostojnost veštaka odbrane za sudsku medicinu Zorana Stankovića, navodeći da je Stanković u jesen 1995. godine preneo Mladiću da mu engleska obaveštajna služba može pomoći da "skine optužnicu" Tribunala.

Tokom unakrsnog ispitivanja, tužioci su u sudnici pustili snimak razgovora generala Mladića i doktora Stankovića, koji je 9. oktobra 1995. godine u Banjaluci tajno načinio Mladić.

Tokom razgovora, Mladić poziva Stankovića da govori glasnije, pošto je "u ratu ogluveo".

U to vreme, Tribunal je generala Mladića već optužio za genocid nad oko 7.000 Muslimana u Srebrenici.

Kasete sa audio snimcima i Mladićeve ratne zapise, srpske vlasti su zaplenile tokom pretresa njegovog stana u Beogradu 2008. godine.

Takođe, tokom razgovora Stanković obaveštava Mladića da se u Londonu sastao sa "šefom engleskog obaveštajnog odeljenja" i da su "oni puno toga pitali za vas".

"Da li biste vi pristali da oni stanu iza vas. Mislim da su oni moćni da skinu optužnice", pita na snimku Stanković generala Mladića.

"Može bilo ko da mi pomogne. Neka skinu, ako mogu. Mene može da tuži bilo ko, ja ne dajem pet para", glasio je Mladićev odgovor.

Mladić je rekao i da ne priznaje Tribunal i da mu može suditi samo njegov narod.

U sudnici, Mladić je ponovio da "ne daje pet para".

Stanković je objasnio da je u Londonu boravio na poziv britanske novinarke Nore Belof, koja mu je rekla da je "bila obaveštajac u Rusiji i Francuskoj", na osnovu čega je on "zaključio da je ona predstavnik službe".

Pre nego što mu je pušten snimak, Stanković je u sudnici negirao da je u Londonu sa britanskim obaveštajcima razgovarao o Mladiću i povlačenju optužnice protiv njega.

"Ja sam toliko mali u odnosu međunarodni sud i imam toliko malo uticaja da nisam tako nešto mogao da izjavim", naveo je Stanković.

Zastupnici optužbe u ponedeljak će nastaviti da puštaju snimak razgovora Mladića i Stankovića.

Osporavan Stankovićev stručni kredibilitet 

Tužioci su potkopavali i Stankovićev stručni kredibilitet, dokazujući da je on u svom radu činio iste stvari koje je zamerio veštaku optužbe Džonu Klarku.

Stanković je u glavnom iskazu zamerio Klarku što je izvodio pretpostavke o uzroku smrti osoba ekshumiranih iz masovnih grobnica u rudniku Tomašica kod Prijedora i grobnica povezanih sa padom Srebrenice.

Tvrdio je da je nemoguće tačno utvrditi uzrok smrti budući da su tela bila "skeletizovana" ili "saponifikovana".

Tužioci su, međutim, citirali da je patolog Klark upravo to naglasio u svom izveštaju, koji je Stanković kritikovao.

Štaviše, tužioci su predočili Stankovićeve izveštaje sa procesa Naseru Oriću i generalu Radislavu Krstiću u kojima je on iznosio pretpostavke o uzroku smrti osoba pronađenih u masovnim grobnicama.

"Ja samo kažem da se može osnovano pretpostaviti, a ne tvrdim da su nanete povrede izazvale smrt. Ne tvrdim da je smrt bila nasilna", odgovorio je Stanković.

Osvrćući se na Stankovićevu tvrdnju da je "nemoguće" da je Klark u jednoj lobanji iz Tomašice pronašao "šest metaka", kako je napisao u svom izveštaju, tužioci su veštaku odbrane pokazali fotografije te lobanje.

"Nakon što sam video fotografije, tačno je ono što je Klark napisao", prihvatio je Stanković.

Odgovarajući na pitanje tužioca da li to što su neka od ekshumiranih tela imala više slojeva odeće znači da su ubijeni bili borci, kao što je u svom nalazu naveo preminuli veštak odbrane Dušan Dunjić, Stanković je odgovorio da se o tome "ne može izjašnjavati".

Međutim, ostavio je otvorenom mogućnost da višeslojna odeća pokazuje da žrtve nisu stradale u letnjim mesecima 1992. odnosno 1995. godine, kako tvrdi optužba.

Stanković je ostao pri svom iskazu sa ranijih suđenja, koji mu je citirao tužilac, da su bile "streljane" osobe čiji su posmrtni ostaci pronađeni vezanih ruku, nogu i sa povezima preko očiju.

Ipak, rekao je da je moguće da je nekim od ubijenih, usled truljenja mekog tkiva, platnena traka koju su nosili oko glave mogla u grobnici spasti preko očiju.

Unakrsno ispitivanje patologa Stankovića, tužioci će nastaviti u ponedeljak, 25. aprila.

General Mladić optužen je i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво