Читај ми!

Tribunal odlučuje o puštanju Hadžića na slobodu

Haški tribunal će danas i sutra razmotriti molbu optuženika Gorana Hadžića za hitno privremeno puštanje na slobodu kako bi mogao da se podvrgne hemoterapiji, pošto mu je dijagnostikovan rak koji ne može biti operisan, saopšteno je iz Haga.

Predstavnica Tribunala Magdalena Spalinska saopštila je da će današnje ročište biti održano na zatvorenoj sesiji, a za sutrašnje nije mogla da potvrdi, kao i da će odluka biti doneta u dogledno vreme, prenosi Tanjug.

Ona je dodala da će na te dve sesije veće čuti mišljenja dva eksperta koja je imenovao Tribunal s ciljem da utvrde zdravstveno stanje optuženika i daju mišljenje da li je on sposoban da prisustvuje i učestvuje u daljem sudskom postupku.

Hadžić je u podnesku od 20. februara zatražio da bude pušten na tri nedelje, pošto 26. februara treba da počne s hemoterapijom, i pozvao sudsko veće da, u međuvremenu, odobri i njegov prethodni zahtev za puštanje na 12 ili više nedelja.

U zahtevu od 18. februara navedeno je da je "Hadžiću dijagnostikovan rak koji ne može biti operisan" i da je bolest u finalnoj fazi.

Pacijent u takvom stanju prosečno preživi 17 meseci, a između 65 i 75 odsto pacijenata umre u roku od dve godine od postavljanja dijagnoze, piše u dokumentu.

Lekari su Hadžiću prepisali šestomesečnu hemoterapiju, a u maju treba da bude pregledan na MRI skeneru.

Odbrana je ranije istakla i da optuženi tokom hemoterapije neće biti u stanju mesecima da prisustvuje suđenju, odnosno da bi to negativno uticalo na njegovo zdravstveno stanje.

Hadžić, bivši predsednik Republike Srpske Krajine, optužen je za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u Hrvatskoj od 1991. do 1995. godine.

Uhapšen je u julu 2011. godine na Fruškoj gori i izručen Tribunalu, gde se prilikom prvog pojavljivanja pred sudom izjasnio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice.

Suđenje mu je počelo 16. oktobra 2012, a tužilaštvo je 9. aprila prošle godine završilo iznošenje dokaza. Izvođenje dokaza odbrane počelo je u julu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво