Читај ми!

Odbijena molba Miladina Kovačevića

Sud odbio zahtev Miladina Kovačevića za ublažavanje kazne od dve godine i tri meseca zatvora, na koju je osuđen zbog nanošenja teških telesnih povreda američkom studentu Brajanu Štajnhaueru. Sud, međutim, još nije odlučio o zahtevu Kovačevića za uslovni otpust iz zatvora koji je podneo krajem aprila i o njemu će se tek odlučivati.

Prvi osnovni sud u Beogradu odbio je kao neosnovan zahtev Miladina Kovačevića za ublažavanje kazne od dve godine i tri meseca zatvora, na koju je pravosnažno osuđen zbog nanošenja teških telesnih povreda američkom studentu Brajanu Štajnhaueru 2008. u Bostonu, rekla je Tanjugu portparol suda Ivana Ramić.

Kovačeviću je izrečena presuda bez suđenja, pošto je zaključio sporazum sa tužilaštvom o priznanju krivice, odnosno nagodio se da za kaznu od 27 meseci zatvora prizna da je teško pretukao Štajnhauera i kaznu izdržava u somborskom zatvoru – otvorenog tipa.

Zahtev za ublažavanje kazne, odnosno preinačenje pravosnažne presude bez ponavljanja postupka je vanredni pravni lek o kome je odlučivalo krivično vanpretresno veće suda i odbilo ga kao neosnovan, precizirala je Ramićeva.

Sud, međutim, još nije odlučio o zahtevu Kovačevića za uslovni otpust iz zatvora koji je podneo krajem aprila i o njemu će se tek odlučivati, dodala je Ramićeva.

Pravo na uslovni otpust stiče se shodno zakonu, posle izdržane dve trećine kazne, a Kovačevićevom slučaju to bi bio 22. jul ove godine.

Kovačević je krajem januara 2011. godine otišao na izdržavanje kazne u zatvor u Somboru otvorenog tipa, dok je prethodno proveo u pritvoru tri meseca – mesec dana u američkom i dva meseca u srpskom.

Na osnovu sporazuma o priznanju krivice, Kovačević je priznao navode optužnice koja ga je teretila da je 4. maja 2008. godine u tuči u studentskom klubu u Bostonu Štajnhauera oborio na pod, zatim ga više puta udario pesnicama u glavu, a potom ga zajedno sa saučesnicima šutirao u predelu glave i stomaka.

Štajnhauer je zadobio teške povrede glave, jer mu je na više mesta naprsla lobanja.

Protiv Kovačevića je ranije paralelno vođena istraga i u Americi i u Srbiji, pošto je posle puštanja iz pritvora u Bostonu, uz pomoć srpskog konzulata u Njujorku, pobegao u Srbiju.

Američki tužilac okruga Brum Džerald Molen još, međutim, nije povukao poternicu za Kovačevićem i nedavno je Tanjugu rekao da je nalog za hapšenje Kovačevića i dalje na snazi i da se oko toga ništa nije promenilo.

Posle tuče u studentskom klubu, u kojoj je nastradao Štajnhauer 4. maja u Bostonu, Kovačević je uhapšen u SAD, a posle mesec dana pušten na slobodu uz kauciju od 100.000 dolara, koju je za njega položilo Ministarstvo inostranih poslova Srbije preko konzulata u Njujorku.

Početkom aprila 2009. godine, Vlada Srbije je porodici Štajnhauer uplatila 900.000 dolara na ime troškova lečenja njihovog sina.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво