Saslušan Aco Tomić

Policija saslušala bivšeg načelnika Uprave bezbednosti Vojske Jugoslavije Aca Tomića zbog sumnje da je učestvovao u skrivanju haškog optuženika Ratka Mladića.

Po nalogu tužioca za ratne zločine Vladimira Vukčevića, u policiji saslušan penzionisani general Aco Tomić. On se sumnjiči da je sa još četiri bivša oficira od novembra 2000. do kraja marta 2003. godine skrivao haškog optuženika i begunca Ratka Mladića.

Zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić rekao je da je saslušanje Tomića koji se sam odazvao pozivu završeno oko 17 sati, ali da zbog potreba istrage ne može da iznosi više detalja o tome.

"U ovom predmetu mi smo već uzeli izjave više svedoka i ovo je tek početak, rekao bih, ovog predmeta", rekao je Vekarić.

Tomić je saslušan u prisustvu tri advokata i zamenika tužioca za ratne zločine, a posle saslušanja nije zadržan.

Kako RTS saznaje, Tomić se sumnjiči da je u objektima Vojske Jugoslavije, na više adresa u Beogradu i unutrašnjosti Srbije, Mladiću organizovao skrivanje i svakodnevni život.

Tomić je haškog begunca od februara 2002. skrivao u vojnom objektu "Stragari", da bi ga potom prebacio u objekte "Cer" i "Krčmar".

Od juna 2002. godine, kako RTS saznaje, Tomić je omogućio Mladiću da se nesmetano krije u nekoliko privatnih stanova u Beogradu.

Tužilaštvo za organizovani kriminal preuzelo je, u novembru 2010. godine, od redovnog tužilaštva spise predmeta generala Aca Tomića i još četiri bivša oficira osumnjičena za pomaganje u skrivanju haškog optuženika Ratka Mladića.

Posle promene Zakona o organizaciji i nadležnosti za procesuiranje krivičnih dela ratnih zločina, poznatog kao "Zakon o jatacima", krivično gonjenje pomagača učiniocima tih dela prešlo je u nadležnost Tužilaštva za ratne zločine.

Drugo opštinsko javno tužilaštvo podnelo je 2006. godine zahtev za proširenje istrage protiv Aca Tomića, Ljubiše Vukovića, Dragana Živanovića, Branislava Puhala i Nebojše Pavkovića, u okviru postupka protiv 11 optuženih za pomoć učiniocu posle izvršenja krivičnog dela (od kojih je jedan u međuvremenu preminuo).

Biografija Aca Tomića

Aco Tomić rođen je 6. oktobra 1948. godine u selu Ručići kod Gornjeg Milanovca. Završio je Vojnu akademiju, smer artiljerija, 1971. godine. Bio je komandir voda i baterije, a zatim se doškolovao u Sovjetskom Savezu i prešao je Upravu bezbednosti Prve armije, gde je bio obaveštajni organ u analitičkom odeljenju. Početkom devedesetih, Tomić je prekomandovan u Komandu odbrane grada Beograda, kao zamenik načelnika za bezbednost.

Iz Komande grada Tomić je, 1993. godine, prešao u kontraobaveštajni odsek Uprave bezbednosti Vojske Jugoslavije, a četiri godine kasnije premešten je u Prištinu, na čelo Kontraobaveštajne grupe (KOG).

Ukazom Slobodana Miloševića 16. juna 2000, Tomić je imenovan za zamenika načelnika Uprave bezbednosti dok je na isti dan, godinu dana kasnije, imenovan za načelnika Kontraobaveštajne službe, ukazom Vojislava Koštunice.

Smenjen je ukazom Ministarstva odbrane koji je stupio na snagu 7. aprila 2003, a već sledećeg dana uhapšen je u okviru akcije "Sablja" i držan u pritvoru tri i po meseca.

Njegovo ime našlo se na optužnici od 44 imena za ubistvo premijera Zorana Đinđića. Pošto je uhapšen po toj osnovi, država mu je kasnije isplatila odštetu od šest miliona dinara za pretrpljen bol.

Tomić je potom, ponovo, vraćen u službu odlukom Vrhovnog vojnog suda, jer prilikom njegovog penzionisanja nije ispoštovana procedura oko primopredaje dužnosti.

Saslušavan je u okviru proširene istrage u slučaju Mladićevih jataka, a general Pavković tvrdio je da se 2002. Tomić viđao sa Ratkom Mladićem.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 18. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи