Agim Čeku uhapšen u Bugarskoj

Srbija uputila zahtev bugarskim vlastima za izručenje nekadašnjeg vojnog komandanta Oslobodilačke vojske Kosova. Čeku uhapšen u Bugarskoj na osnovu međunarodne poternice koju su za njim, zbog ratnih zločina, raspisale srpske vlasti. Četvrto hapšenje bivšeg premijera Kosova za poslednjih šest godina.

Nekadašnji kosovski premijer i bivši vojni lider Oslobodilačke vojske Kosova Agim Čeku uhapšen je u utorak u Bugarskoj, na osnovu Interpolove poternice, po četvrti put u poslednjih šest godina, potvrdila je bugarska policija.

"Agim Čeku je uhapšen na graničnom prelazu Geševo na osnovu crvene Interpolove poternice", rekla je portparol bugarske policije Dijana Jankulova. Tamošnje tužilaštvo produžilo je pritvor Čekuu do subote.

Ministarstvo pravde Srbije uputilo je bugarskim vlastima zvaničan zahtev za izručenje bivšeg premijera Kosova.

Ljubomir Kjučukov, zamenik Ministra spoljnih poslova Bugarske navodi da je sada na sudu da odluči da li će Čeku biti izručen Srbiji ili će biti pušten.

"S jedne strane, Čeku jeste na poternici, ali s druge strane on je već posećivao druge države širom sveta. Ranije je posetio Bugarsku više puta, uključujući posete u funckiji premijera", rekao je Kjučukov.

U bugarskom tužilaštvu objašnjavaju da će o eventualnom izručenju biveg komandanta OVK Srbiji odlučiti kada dobiju dokumentaciju od Interpola.

Tužilac Boris Velčev kaže da, prema bugarskom zakonu, Čeku mora da se pojavi pred sudom.

"Sud će odlučiti da li će biti izručen srpskim vlastima. Interpol je izdao naredbu o zadržavanju u maju ove godine koji moraju da poštuju svi članovi kosovskog rukovodstva. Ta naredba je zasnovana na optužbama iz Srbije", objašnjava Velčev.

Čekua pozvao bivši šef bugarske diplomatije

Čeku je, početkom maja, zbog Interpolove poternice uhapšen i ubrzo zatim proteran iz Kolumbije, gde je boravio na međunarodnoj konferenciji o demilitarizaciji gerilskih formacija.

Prethodno, 2003. i 2004. godine Čeku je hapšen u Sloveniji i Bugarskoj, ali je na zahtev, prvo UNMIK-a, a zatim iz Sjedinjenih američkih Država i Evropske unije, puštan iz pritvora, pre nego što je njegovo eventualno izručenje Srbiji uopšte došlo na dnevni red.

Bugarsko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da Čeku nije imao zvaničan poziv za posetu Bugarskoj, ali je, nešto kasnije, bivši šef bugarske diplomatije Solomon Pasi rekao da je nekadašnji komandant albanskih gerilaca u Sofiju otputovao na njegov poziv.

U Čekuovoj Socijaldemokratskoj partiji tvrde da je on bio pozvan na "zvanični sastanak" sa zamenikom šefa bugarske diplomatije, preneli su prištinski mediji.

Portparol Socijaldemokratske partije Gzim Kasapoli izjavio je da očekuje da Čeku bude oslobođen danas pre podne i da je bugarsko Ministarstvo spoljnih poslova u stalnom kontaktu sa kosovskim vlastima.

Srpske vlasti optužile su Čekua još 2000. godine za seriju ratnih zločina koje je OVK počinila u vreme kada je on komandovao gerilskim formacijama, uključujući ubistvo 669 Srba i 18 nealbanaca, kao i mučenje i više od 500 otmica. Međunarodna poternica za Čekuom raspisana je dve godine kasnije.

Kosovske vlasti su posle četiri hapšenja Agima Čekua i slične situacije u kojoj se našao i nekadašnji politički lider OVK, a sadašnji premijer Kosova Hašim Tači uputile pismo svim članicama Interpola, tražeći da se ubuduće ignorišu takve poternice.

Oficir svih vojski

Završio je dve godine na beogradskoj Vojnoj akademiji i školovanje nastavio na Vojnoj akademiji u Zadru. U Školi rezervnih oficira JNA bio je komandir voda od 1984. do 1990. godine, a potom je godinu dana komandovao vodom artiljeraca na Vojnoj akademiji u Zadru.

Čeku se u oktobru 1991. godine priključio Zboru narodne garde i dobio komandu nad artiljerijskom jedinicom u Zadru, a potom je postao zamenik komandanta borbene divizije.

U februaru 1992. godine povereno mu je komandovanje Masleničkom borbenom divizijom, a potom i antitenkovskom divizijom i garnizonom u Gospiću. Kao pripadnik hrvatske vojske Čeku je od prvog hrvatskog predsednika Franje Tuđmana odlikovan devet puta.

Početkom 1999. godine Čeku je podneo ostavku u hrvatskoj vojsci i došao na Kosovo gde je preuzeo komandu nad, u to vreme, prilično razbijenom Oslobodilačkom vojskom Kosova.

Za vojnog komandanta OVK postavljen je u maju, nakon što je smenjen sadašnji komandant novoformiranih bezbednosnih snaga Kosova Sulejman Selimija, poznat i pod ratnim nadimkom "Sultan".

Nakon demilitarizacije OVK imenovan je za komandanta Kosovskog zaštitnog korpusa, u martu 2006. godine, posle odlaska Ramuša Haradinaja u Hag i neuspelog eksperimenta sa Bajramom Kosumijem, "prekomandovan" je na mesto premijera Kosova.

Nakon što je Demokrstaka partija Kosova Hašima Tačija pobedila na parlamentarnim izborima, Čeku je osnovao Socijal-demokratsku partiju Kosova.

Број коментара 95

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи