Srbija plaća milion zbog ubistva Hrvata kod Šida 1993.

Prvi osnovni sud u Beogradu naložio je Republici Srbiji da Stjepanu Oskomiću iz Kukujevaca isplati milion dinara odštete zbog etnički motivisanog ubistva njegovih roditelja Agice i Nikole Oskomić u julu 1993. godine u Kukujevcima, kod Šida, saopštio je Fond za humanitarno pravo.

Tom prvostepenom presudom, na koju država ima pravo žalbe Apelacionom sudu u Beogradu, u celosti je usvojen tužbeni zahtev Oskomića za naknadu štete, precizira FHP, koji zastupa Stjepana Oskomića u ovom predmetu.

FHP ističe da je ovo prva presuda za naknadu štete u vezi sa zločinima prema Hrvatima u Srbiji počinjenim početkom devedesetih godina.

U saopštenju se podseća da su noći između 29. i 30. jula 1993. godine u sremskom selu Kukujevci Goran Vuković i Pavle Drašković, pripadnici dobrovoljačke jedinice iz Srbije, koja je ratovala u okviru Vojske Republike Srpske Krajine, nasilno ušli u kuću porodice Oskomić.

U kući su zatekli Stjepanove roditelje, Nikolu (53) i Agicu (50) Oskomić, kao i osamdesetsedmogodišnju staricu Mariju Tomić, Agičinu tetku.

Vuković i Drašković su zatečene ukućane vezali i udarali, da bi ih potom na svirep način ubili hicima iz pištolja u glavu, navodi se u saospstenju FHP.

Za taj zločin Okružni sud u Sremskoj Mitrovici je 26. aprila 1996. godine osudio Gorana Vukovića na 15 godina zatvora za krivična dela ubistva iz niskih pobuda i izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje, razdora i netrpeljivosti.

Pavle Drašković je, kako se navodi, osuđen na 10 godina zatvora za ubistvo jednog drugog lica slovačke nacionalnosti (Stevana Krošlaka iz Sota), kao i za izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje, razdora i netrpeljivosti.

Pored njih, osuđen je i Milan Nikolić zvani "Đeneral" na tri i po godine zatvora zbog podstrekavanja na nacionalnu, rasnu i versku mržnju, razdor i netrpeljivost.

Presudu je potvrdio i Vrhovni sud Srbije 13. septembra 1999. godine.

FHP je u ime Stjepana Oskomića 2006. godine podneo tužbu za naknadu nematerijalne štete protiv Republike Srbije, zbog odgovornosti države za nesprečavanje akata nasilja.

Prvi osnovni sud je presudom iz 2012. godine odbio tužbeni zahtev, uz obrazloženje da su protekli rokovi za podizanje takve tužbe, ali je tu presudu ukinuo Apelacioni sud u martu ove godine i naložio da se suđenje ponovi.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво