Subotićeva: Vojska RS nije ubijala civile granatama

U nastavku svedočenja na suđenju Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom, veštak odbrane za balistiku Zorica Subotić dokazivala je da 1993-94. Vojska Republike Srpske nije ispalila minobacačke granate koje su ubile desetine civila u Sarajevu.

U ekspertskom izveštaju, Zorica Subotić je pobijala nalaze više istraga sarajevske policije i Unprofora da su minobacačke granate u nizu teških incidenata u Sarajevu doletele iz pravca položaja VRS, prenosi Beta.

Posle analize istražnog materijala i tragova na terenu, svedokinja je, iznoseći obilje tehničkih detalja, sugerisala, a u nekim slučajevima i tvrdila, da su projektili bili ispaljeni iz pravca u kojem je bila Armija BiH.

Po nalazu veštaka odbrane, minobacačke granate koje su u sarajevskom naselju Alipašino Polje, 22. januara 1994, ubile šestoro dece, a ranile pet osoba, bile su ispaljene iz pravca UPI instituta, gde je bila Armija BiH, a ne iz okoline Instituta za slepe, koju je držala VRS, kako se navodi u optužnici.

Subotićeva je rekla da su se nalazi Unprofora i sarajevskih istražitelja razlikovali ne samo oko pravca doleta granate, nego i oko kalibra minobacača iz kojeg su one bile ispaljene.

Posle analize dostupne dokumentacije, Subotićeva je kao tačan prihvatila nalaz Unprofora i zaključila da su dve granate bile ispaljene iz iste cevi od 120 milimetara, sa udaljenosti veće od 3,5 kilometra, gde je bila Armije BiH.

Po veštaku odbrane, istražitelji u Sarajevu pogrešno su utvrdili i odakle je doletela granata od koje je 12. jula 1993. stradalo 13 građana u redu za vodu u naselju Dobrinja.

Složivši se sa nalazom da je mina eksplodirala kada je pogodila jednu ženu u redu, Subotićeva je, analizirajući tragove eksplozije, utvrdila da je projektil doleteo iz pravca suprotnog onom koji je naveden u optužnici.

"Najbliži položaj VRS, u pravcu doleta granate koji smo mi odredili, bio je udaljen osam do devet kilometara, a maksimalni domet minobacača je daleko manji", naznačila je Subotićeva.

Metod kojim su pravac doleta granate odredili policijski istražitelji u Sarajevu, ona je nazvala "neprihvatljivim, netačnim i, za bilo koje razmatranje, neupotrebljivim".

Subotićeva će iskaz nastaviti u ponedeljak, 28. septembra, zato što Tribunal sutra neće raditi zbog Bajrama koji je praznik UN.

Optužnica generala Mladića tereti i za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH koji je u šest opština imao razmere genocida i uzimanje za taoce pripadnika Unprofora, 1992-95.godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво